Země živitelka od A do Z a Ž

A: AUTOBUSY A AUTA směřovaly koncem srpna a začátkem září do jihočeské metropole, Českých Budějovic. Ta se na několik dnů stala i metropolí českého zemědělství při 29. ročníku mezinárodního agrosalonu Země Živitelka. B: BUDVAR tekl na výstavišti proudem. Jak jinak. C: CO VÍME (nebo nevíme) o Evropské unii bylo možné si ověřit v Euro stánku - informačním centru Evropské unie. Otázky byly všetečné, jen namátkou: Který stát není členem EU? Norsko? Lucembursko? Řecko? (Správná odpověď - Norsko). Která země EU nemá společné hranice s jinou zemí EU? Řecko? Irsko? Francie? (Řecko). Těch, kteří odpověděli správně na všech deset otázek, bylo málo. Ani nám se to nepodařilo…

Č: ČISTÍRNA ODPADNÍCH VOD Stainless Cleaner od firmy REC.ing. z Náchoda, vyrobená podle „evropských“ zvyklostí z nerezu, získala ocenění Zlatý klas s kytičkou. Je vhodná pro rodinné domky i malé provozy, v typové řadě pro čtyři až padesát ekvivalentních obyvatel. Pro použití na venkově jako dělaná.
D: DŘEVĚNÉ STAVBY PRO ZEMĚDĚLSTVÍ, například venkovní stáje, přístřešky, ale i stavby pro další použití na venkově, byly oceněny v kategorii Potřeby a služby pro zemědělství. Použitý stavební systém firmy DTX CZ, s.r.o. Lásenice z Jindřichohradecka využívá domácí suroviny (borového dřeva), které zhodnocuje. Stavby jsou levné, rychle realizovatelné, variabilní; jejich architektonické řešení odpovídá začlenění do venkovského prostoru a přispívá k jeho revitalizaci.
E: EKOLOGIE byla skloňována v mnoha pádech, v řadě expozic i ve specializovaných stáncích. Ekologický může být postřikovač, který aplikuje nutné dávky v přesném množství na správné místo a bez úletů mimo cílovou plochu, ekologické je zemědělství, provozované pod ochrannou známkou „bio“. Exponáty s výrazným ekologickým přínosem byly oceněny Zlatým klasem s kytičkou.
F: FARMET a.s. z České Skalice získal jako jediný český výrobce mechanizace Zlatý klas. Oceněn byl jeho radličkový kypřič Hurikán HX 600 PSV s radličkami s podřezávacím účinkem.
G: GURMÁNI – pokud za ně nepovažujeme nenapravitelné pojídače hamburgerů a grilovaných či jinak upravených klobás a v lepším případě drůbežích stehen – si mohli na své přijít v několika stáncích, které nabízely uzené ryby, nejen kapry a makrely, ale třeba i úhoře.
H: HISTORICKOU ZEMĚDĚLSKOU TECHNIKU ze své unikátní sbírky představilo na tradičním místě opět Střední odborné učiliště zemědělské z Třebíče. Jádrem kolekce jsou stabilní benzinové motory, které dříve poháněly na farmách a hospodářstvích různé stroje. Většina z nich byla v chodu.
CH: CHARAKTERISTICKOU VŮNI a pachy měly některé části výstaviště. Nejčastější aroma „zaručeně nepřepáleného“ tuku pocházelo ze stánků s uzeninami, tu a tam sladce zavanulo od plotýnek s teplými lázeňskými oplatky, jemné i intenzivnější odstíny závanů vůně venkova bylo možné zkusit odlišit v té části výstaviště, kde byla vystavena hospodářská zvířata – ať už koně, skot, čuníci nebo drůbež. Nenapodobitelný mix kouře, páry a oleje kolem sebe šířila zcela funkční lokomobila z roku 1917. Občas dokonce vesele pískala.
I: INTENZIVNÍ ZEMĚDĚLSTVÍ má své limity, dané mimo jiné nitrátovou směrnicí, které byl věnován jeden z odborných seminářů doprovodného programu. Optimálnímu použití hnojiv může napomoci i lokálně variabilní aplikace podle potřeb porostů. Do tohoto druhu služeb se pouští se svým programem Farm Plan i společnost Agrofert.
J: JIHOČEŠTÍ TAŤKOVÉ jsou – na rozdíl od Jihočeských matek – v přístupu k Temelínu realisty. Ve svém stánku nabízeli fakta o nesporném ekologickém přínosu nedalekého Temelína v porovnání se severočeskými hnědouelnými chrliči CO2 a dalších čmoudíků.
K: KLASY – A ZLATÉ K TOMU – jsou na Zemi živitelce symbolem ocenění pro exponáty z oborů rostlinná výroba, živočišná výroba, mechanizace, potřeby a služby pro zemědělství a potravinářství. Ocenění v kategorii rostlinné výroby získaly nové, vesměs české odrůdy lnu (Venica, Agritec Šumperk), brambor (Magda, Vesa Velhartice) a bobu (Merlin, Selgen). Další ocenění obdržel herbicid Attribut (Bayer).
L: LOVIT RYBY si zájemci tradičně vyzkoušeli v rybníčku na výstavišti. Ti méně trpěliví si živé ryby mohli alespoň prohlédnout v bazénech a nádržích v rybářské části výstavy. K vidění byli živí pěkní sumci, kapři, štiky, amuři i další druhy ryb.
M: MEZINÁRODNÍ CHARAKTER výstavy je zakotven již v jejím názvu. Jenže: zkuste zahraniční vystavovatele v areálu najít! Netvrdím, že by nebyli, až příliš skromný „katalog“ však členění vystavovatelů podle zemí neuvedl. Zájemce o kontakty do určité země tak tápal a pátral naslepo mezi ostatními expozicemi, neporadili mu ani v informačních stáncích. A ještě něco o informacích: mapka výstaviště, otištěná v katalogu, byla natolik miniaturní, že byla prakticky k nepotřebě, označení jednotlivých pavilonů šlo přečíst jen pomocí lupy…
N: NEPOVŠIMNUT NEZŮSTAL před vyhlášením Zlatých klasů ve vestibulu pavilonu R ministr zemědělství Jan Fencl. Scházející se zástupci oceněných exponátů a firem se (mylně) domnívali, že vahou své funkce podtrhne význam soutěže a přínos oceněných exponátů. Do okamžiku zahájení ceremoniálu ministr neustále telefonoval a – pak odešel. Škoda, že mu nezbylo v bezpochyby nabitém programu pár minut na to, aby shromážděné úspěšné vystavovatele a výrobce několika slovy pozdravil, poděkoval jim, popřál další úspěchy… Uznávám, že by to nebylo mediálně tak vděčné jako pojídání kusu hovězího jako důkaz neobav z BSE…
O: OCHUTNÁVAT mohla jen jedna z komisí, které hodnotily exponáty, přihlášené v jednotlivých kategoriích do soutěže o Zlatý klas – ta, která rozhodovala o oceněních v kategorii „Potravinářství a zpracovatelský průmysl“. Jeden z pohárů se symbolem soutěže – zlatými klasy – putoval z Českých Budějovic do Palírny U zeleného stromu Starorežná Prostějov za lihovinu s příchutí „Višně v čokoládě 17 %“, druhý pak do Boršova nad Vltavou firmě Bratři Zátkové, a.s., za špagety Presto – Zátkovy těstoviny Démant. Není divu, že hodnotitelé z dalších komisí tak trochu záviděli. Těžko hodnotit pomocí chuťových vjemů mechanizační prostředky, krmiva, osiva, živé kusy skotu nebo chemický prostředek pro ochranu rostlin, byť tekutý…
P: PODPRSENKY, PERNÍK a jiné pouťové zboží, stejně jako párky, klobásy a drůbeží stehna na zaručeně (ne)přepáleném tuku nabízely desítky a stovky stánků. Letos se pořadatelům (konečně) podařilo obě stránky Země živitelky, odbornou a pouťovou, oddělit. Bylo to jistě ku prospěchu vážným zájemcům o zemědělskou tématiku i těm, kteří do areálu výstaviště přišli především za nákupy a jinými zážitky. Třeba by se příště našlo i místo pro kolotoče.
R: ROSTLINOLÉKAŘSKÁ PORADNA fungovala během výstavy v pavilonu Ministerstva zemědělství ČR. Odborníci identifikovali poškození rostlin a radili, jak je léčit.
Ř: ŘEVNIVOST mezi firmami nebyla tentokrát až tak patrná, ale jistá podbízivost se přehlédnout nedala. Tak se stalo, že někdo ani neukazovoval své výrobky a stánek raději změnil v dobře vybavenou hospodu bez inkasujícího číšníka.
S: SEMENA A SADBA byly jako obvykle soustředěny do jednoho pavilonu. Na své si tam přišli nejenom odborníci, kteří mohli vybírat z široké nabídky nových odrůd, ale i třeba školní děti. Některé z nich poprvé v životě viděly, jak vypadají semínka lnu, řepky, pohanky nebo svazenky. A když už jsme u písmene S, za zmínku stojí i prodávané SAZENICE jahod staré odrůdy Senga Sengana. Její plody svojí velikostí sice nemohou konkurovat těm ze supermaketů, ale zato chutnají opravdu jako jahody.
Š: ŠTĚSTÍ měl ten, kdo Budějovic přijel vlakem nebo autobusem a potom se hladce a rychle dostal do některého z prostředků městské hromadné dopravy. Nejhůře na tom ovšem byli místní obyvatelé. Pro ně cesta do práce a z práce ve dnech konání výstavy rozhodně příjemná nebyla. Posilová výstavní linka by se hodila, ale stejně jako v minulých letech se opět nekonala.
T: TRENTO JE MĚSTO A TRENTINO region v severní Itálii. V Českých Budějovicích proběhla prezentace této části Itálie, byli přítomni zástupci místní vlády. Trentino nabízelo i své turistické cíle. Z pohledu zemědělců by mohlo být zajímavé poznat především zkušenosti se zpracováním zemědělské produkce v menších provozech. Kdo však na italskou expozici náhodně nenarazil, z katalogu se o ní nedozvěděl.
U: UTAJENO většině návštěvníků i médií zůstalo ocenění, které získalo průmyslové hnojivo ledek amonný s vápencem, výrobce Lovochemie, a.s., Lovosice. Výrobku byla Sdružením pro cenu České republiky za jakost propůjčena značka Czech Made. Oceněním se však nepochlubil ani sám výrobce ve své velkoryse řešené, ale lidsky poněkud studené expozici.
V: VĚTRNÉ ČERPADLO nabízela na výstavišti malá soukromá firma pana Floriše z Prapořiště u Kdyně. Může sloužit k čerpání pitné i užitkové vody z hloubky až 30 metrů a navazuje tak po desetiletích na podobná čerpadla, která před 80 – 90 lety vyráběla firma Kunz v Hranicích na Moravě. Ta nacházela uplatnění v obcích pro čerpání vody do obecních vodovodů, v zemědělských i průmyslových provozech, například na pastvinách, v zahradnictvích, na statcích, v cihelnách… Nepotřebují zdroj energie, vodu čerpají při větru i do zásoby pro čas bezvětří.
W: WS TELESHOP INTERNATIONAL s nabídkou kuchyňských a jiných hejblat pro domácnosti nechyběl ani letos. Desítky předváděčů v několika stáncích předříkávaly své chvalozpěvy na nádobí, kuchyňské strojky a žehličky. Někdo se u stánků zastavil, někdo si zase řekl že dobré zboží se chválí samo, a ti racionálněji uvažující kalkulovali, kolik že asi stojí takové prezentace a kdo že je nakonec zaplatí? Přece zákazník v každém kousku zakoupeného zboží.
X, Y: – DVĚ NEZNÁMÉ… V případě jednoho ze seminářů doprovodného programu věnovaného agroturistice těch neznámých bylo ještě více: nosné téma semináře, témata jednotlivých vystoupení, jména přednášejících, program přednášek, a komu byla akce vlastně určena…? A protože tyto informace nebyly v konkrétní podobě k dispozici ani při prezenci, škrtnul jsem seminář ze seznamu toho, co na výstavě chci a musím absolvovat. Ministerstvo pro místní rozvoj, které seminář pořádalo a v jehož pavilonu se konal, se zkrátka nevyznamenalo. Na účasti se to jistě podepsalo, přišli ti, kteří nevěděli, co vlastně chtějí o tématu vědět, nebo ti, kteří se přišli skrýt před nevlídným počasím. Škoda nevyužité šance, agroturistika by si zasloužila kvalifikovanější přístup.
Z, Ž: ZEMĚ ŽIVITELKA 2001 je minulostí. Ať žije Země Živitelka 2002!

Ing. Břetislav Koč
Ing. Dušana Hofmanová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *