Země živitelka 2022: Cena ministra i Zlatý klas s kytičkou pro Výzkumný ústav rostlinné výroby

Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., si ze Země živitelky, největšího českého agrosalonu s mezinárodní účastí, odváží letos hned dvě prestižní ocenění. Třetí místo v soutěži Cena ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje převzala z rukou ministra zemědělství Zdeňka Nekuly Gabriela Mühlbachová za metodiku „Přínosy a rizika aplikace dusíkatých hnojiv na podporu rozkladu slámy“. Zlatý klas s kytičkou, ocenění nejlepších vystavovaných exponátů, navíc s ekologickým přínosem, obdržela kolekce archaických typů pšenic šlechtitele Jiřího Hermutha.

Třetí místo v soutěži Cena ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje získali pracovníci výzkumného týmu Integrovaná výživa rostlin v čele s Gabrielou Mühlbachovou za metodiku „Přínosy a rizika aplikace dusíkatých hnojiv na podporu rozkladu slámy“. Metodika zpracovaná v návaznosti na adaptaci zemědělství ke změnám klimatu a Zelenou dohodu EU se zaměřuje na snižování dávek dusíkatých hnojiv, emisí NH3, CO2 a omezení znečišťování vod. „Výsledky potvrdily, že nyní používané dávky dusíku aplikované pro rychlejší rozklad slámy nejsou při teplém a suchém počasí efektivně využity. Navrhli jsme snížit jejich dávky, popř. nehnojit vůbec, a pokud je to možné, ponechat v teplých letních obdobích rozdrcenou slámu alespoň tři týdny na povrchu jako mulč, aby byla půda méně prohřívaná a zadržela více vody, uhlíku a živin,“ uvedla k metodice její hlavní autorka, Ing. Gabriela Mühlbachová, Ph.D. Snížením dávek dusíku dojde jen v minerálních hnojivech v zemědělské praxi při současné ceně dusíku k úspoře minimálně 150 mil. Kč za rok, sníží se také riziko znečištění vod a ovzduší.

Ocenění Zlatý klas s kytičkou v kategorii rostlinné výroby získala kolekce odrůd pšenic špaldy, dvouzrnky a jednozrnky vyšlechtěných ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby. Odrůdy s výbornou rezistencí vůči houbovým chorobám a zajímavými nutričními vlastnosti s vyšším obsahem bílkovin i minerálů, než mají moderní odrůdy pšenic, jsou vhodné pro potravinářské využití a pěstování v místních podmínkách. „Pro své vlastnosti jsou vyhledávané v ekologických a low-input systémech hospodaření. Svůj potenciál však mají i v konvenční produkci, kde pomáhají snižovat zemědělský tlak na obhospodařovanou krajinu zejména díky nižším požadavkům na minerální hnojiva či pesticidy, což dobře koresponduje s požadavky Zelené dohody EU,“ říká jejich autor, šlechtitel Ing. Jiří Hermuth z týmu genové banky VÚRV, který převzal cenu z rukou ministra zemědělství. Odrůdy špaldy Rubiota, dvouzrnek Rudico a Tapiruz a jednozrnky Rumona byly vyšlechtěny během posledních dvaceti let za použití genetických materiálů z genové banky.

Adaptogenní nápoj Imunito – směs bylin pro přípravu nápoje na podporu imunitního systému doc. Romana Pavely, který byl do soutěže také přihlášen, skončil v silné konkurenci letošního ročníku jen „těsně pod čarou“.

Cílem soutěže Zlatý klas je vyzdvihnout a ocenit špičkové výrobky a novinky z oblasti zemědělství, potravinářství, lesního a vodního hospodářství. Historie soutěže sahá až do 70. let minulého století.

„Obou získaných ocenění si velmi ceníme. Jsem rád, že se s výsledky našich výzkumů pravidelně v těchto soutěžích umisťujeme na předních místech. Potvrzuje to dlouhodobou kvalitu práce našich výzkumných pracovníků,“ říká RNDr. Mikuláš Madaras, Ph.D., ředitel Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Mezi exponáty VÚRV oceněnými v posledních letech jsou například kypřič brambor Varior 500, stroj pro aplikaci rodenticidů Terrier, jarní pšenice RUFIA s purpurovým zrnem či adaptogenní energetický drink Erebos.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down