30.05.2006 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zdravá řepka vyžaduje řádnou péči

Když se koncem zimy sešli v Kralovicích agronomové na semináři Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin, mohli stav řepky jen odhadovat. Probíraly kroky, které by se měly provést začátkem sezóny a zaručit dostatečný výnos.

V současné době je ještě v části České republiky aktuální ošetření proti blýskáčkům. Zpravidla se používají pyretroidy, nicméně, jak konstatoval Ing. Jan Kazda z České zemědělské univerzity v Praze, pokud agronom zvolí Nurelle D, omezí zároveň výskyt bejlomorky. Další volbou jsou pak neonikotinoidy, které mají delší účinnost i při vyšších teplotách.
Pyretroidy účinkují kontaktně, proto je nelze aplikovat preventivně, a vyžadují dostatečnou dávku vody (jako dobrý kompromis se jeví 300 l/ha). Ing. Kazda zdůraznil, je třeba střídat účinnou látku a vždy aplikovat plnou dávku, aby se předešlo vzniku rezistence. Zároveň ale také dodal, že se na našem území u blýskáčka při ošetření pyrethroidy s tímto problémem nesetkal.
Dalším významným škůdcem je bejlomorka kapustová. Nejvhodnější termín pro ošetření doporučil Ing. Kazda v období dokvétání řepky, v pokusech se zatím nejlépe osvědčily přípravky Mospilan 20 SP, Calypso 480 SC a také Karate se Zeon technologií 5 CS.
Hubení dospělců je nejužívanější variantou, druhou možností je znemožnit samičkám proniknout kladélkem do šešule. Dosáhne se toho ošetřením porostu vhodným přípravkem, který je zpevní. Nejlepší výsledek prokázal v pokusech Atonik Pro, aplikovaný počátkem květu, a jeho účinnost byla porovnatelná s insekticidním ošetřením.
Ing. Kazda také připomněl, že loni byl v řepce nejnižší výskyt škůdců za poslední roky a často nebyla ochrana nutná. Většinou je ale ošetření nezbytné a o jeho efektivitě rozhoduje správně zvolený termín. Ošetření proti krytonoscům se při obvyklém průběhu počasí provádí na přelomu března a dubna, v době, kdy se dospělci páří. Pokud se v takovém případě ochrana zpozdí až do půlky dubna, pak obvykle selže, protože samičky stihly naklást vajíčka. Letošní rok ale přinesl zpoždění i v ochraně proti těmto broukům.

Není dusík jako dusík

V současné době porosty řepky potvrzují dřívější předpoklad, že srdíčka řepky neomrzla a zimu přežila. Kdo plodině poskytl na počátku vegetace dostatečnou dávku dusíku, významně ji podpořil. Každá jeho forma má ale odlišné vlastnosti, jak vysvětlil doc. Ing. Jiří Matula, CSc., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni.
Pro NO3- platí, že jeho příjem je aktivní, proto se při něm spotřebovává energie. Zároveň je to ale pro rostlinu bezpečnější, protože se z okolního prostředí přijímá podle jejích potřeb.
Forma NH4+ naopak do rostliny proniká velice snadno, ale protože je pro ni fakticky toxická, musí se bezprostředně metabolizovat. K tomu je třeba energie, při předávkování proto rostlina vykazuje nadměrnou spotřebu sacharidů, což ji vyčerpává.
Z biologického hlediska má mnoho výhod hnojení močovinou, která není korozivní. Nicméně je třeba počítat s tím, že při styku s půdou nastává rychlý enzymatický rozklad. Nejlepší je proto aplikace do půdy se zapravením, neboť zvláště při vyšších teplotách dochází ke ztrátám vytěkáním.
Doc. Matula také připomněl, že je vhodné hnojit 20 až 30 kg S/ha. Další živinou, které je na většině polí v deficitu, je hořčík.

Plochy zřejmě porostou

Jako téma k zamyšlení nabídl Ing. Kazda předpoklad, že v roce 2010 by mohly plochy řepky vzrůst až na 450 tisíc hektarů. To by přineslo nárůst nákladů na ochranu a potřebu uspořádat osevní postup. Za klíčový krok považuje v takovém případě soustředit plochy do jedné části pozemků a v následujícím roce nasít řepku na co nejvzdálenější místo, aby škůdci neměli k porostu snadný přístup. Nárůst ploch by vyžadoval také korektní agrotechniku, především zapravení posklizňových zbytků do půdy a důslednou a včasnou likvidaci výdrolu řepky, který slouží jako zelený most.
Ing. Josef Škeřík ze Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin také upozornil, že vzhledem k náročné zimě by v letošním roce mělo být efektivní použití stimulátorů růstu. Ty nejvíce pomáhají právě v kritických letech. Jak uvedl, v pokusech se nejlépe osvědčila aplikace Atoniku pro ve fázi dlouživého růstu, následovaná Sunagreenem při butonizaci. Také dodal, že je přípravky příznivější použít v tank-mixu s insekticidy než s hnojivem DAM 390.
Pro zajímavost seznámil posluchače s tím, že se jim loni v rámci pokusů podařilo dosáhnout rekordních výsledků na plochách obhospodařovaných v systému ekologického zemědělství. Výnos vzrostl na 4 t/ha proti běžné jedné tuně, což Ing. Škeřík přičítá příznivému podzimu bez výskytu dřepčíků a také nízkému tlaku škůdců v loňském roce. Podle jeho informací se za tunu biořepky nabízelo 260 eur.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down