Zbavte se plevelů jedním tahem

V letošní sezóně k vám přicházíme s herbicidní novinkou, produktem Camaro. Jedná se o systemický působící herbicid určený pro postemergentní ošetření porostů obilnin proti dvouděložným plevelům.

Camaro obsahuje dvě účinné látky: florasulam a 2,4 D, které se liší mechanismem účinku proti plevelným rostlinám. Florasulam inhibuje tvorbu enzymu acetolaktátsyntázy (ALS). Symptomy poškození plevelů se nejdříve objevují v meristemových pletivech jako chlorózy a nekrózy.

Camaro – rychlý zásah proti dvouděložným plevelům

Účinná látka 2,4 D patří do skupiny syntetických auxinů (fenoxykyseliny), způsobuje abnormality v růstu a v rostlinných pletivech a nakonec odumírání celých rostlin. Zastavení růstu citlivých plevelů je velmi rychlé, typické symptomy poškození plevelů (abnormality růstu, změna barvy) jsou patrné už za 7–10 dnů po aplikaci.

Registrace

Camaro je registrováno do pšenice, ječmene a ozimého tritikale v dávce 0,6 l/ha a do jarního ječmene v dávce 0,5 l/ha. Aplikace je možná od růstové fáze počátku odnožování (BBCH 21) do druhého kolénka (BBCH 32) u ozimů, u ječmene jarního pak od fáze tří listů (BBCH 13) do druhého kolénka (BBCH 32). Ideální růstová fáze plevelů při aplikaci je fáze od dvou do deseti listů (BBCH 10–19), v období intenzivního růstu plevelů.

Spektrum účinku

Mezi citlivé plevele řadíme heřmánkovité plevele, kokošku pastuší tobolku, mák vlčí, merlík bílý, penízek rolní, pohanku svlačcovitou, ptačinec žabinec, svízel přítulu i výdrol řepky.

V případě výskytu trávovitých plevelů na pozemku doporučujeme Camaro použít v tank-mix kombinaci s herbicidem Avoxa. Dávka Camara se může pohybovat od 0,5 do 0,6 l/ha u ozimů i jarního ječmene, dávka Avoxy je závislá na druhu trávovitých plevelů. Při regulaci chundelky nebo ovsa postačí dávka Avoxy 1,35 l/ha, v případě výskytu sveřepů nebo psárky je potřebná dávka 1,8 l/ha.

Výhodou tank-mix kombinace herbicidů Camaro a Avoxa je rychlé a efektivní odstranění plevelů v jednom vstupu, velmi široké spektrum účinku, posílení účinku na některé dvouděložné plevele (rozrazily, violka).

Camaro samozřejmě můžeme použít také jako podporu herbicidu Axialu Plus určeného k regulaci chundelky nebo ovsa při kontrole dvouděložných plevelů. Při použití je však potřeba vzhledem k obsahu účinných látek na bázi růstových herbicidů dodržet sekvenční ošetření a při aplikaci jednotlivých herbicidů dodržet odstup minimálně jeden týden.

Camaro lze kromě herbicidu Avoxa bez problémů mísit s fungicidy (Unix, Tern, Pecari, Plexeo) a insekticiy (Karate Zeon).*

Ing. Václava Spáčilová, Ph.D.
Syngenta Czech s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down