12.09.2016 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zavíječ výrazně poškozoval zimostráz

Housenky zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis) v letošním roce v tuzemsku silně poškodily výsadby i jednotlivé rostliny zimostrázu (Buxus).

Na tohoto invazního škůdce a možnosti ochrany upozorňuje Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) v tiskové zprávě. Jak uvádí, původní oblastí výskytu zavíječe zimostrázového je jihovýchodní Asie, v ČR byl jeho první výskyt zjištěn v roce 2011. Přijímat úřední ochranná opatření proti zavíječi zimostrázovému není účinné vzhledem k vysoké mobilitě dospělců. Zavíječ má na našem území zpravidla dvě generace ročně, při teplém podzimu se mohou částečně vylíhnout i housenky třetí generace. Přezimují housenky, které zahajují na jaře žír podle průběhu počasí od poloviny března do počátku dubna, žír housenek druhé generace probíhá od konce června do srpna. Motýli jsou obvykle bíle zbarveni s širokými tmavohnědými lemy křídel a charakteristickými bílými skvrnkami v přední části lemu předních křídel. Rozpětí křídel dosahuje 40 mm. Housenky zavíječe jsou po vylíhnutí žluté, v pozdější fázi vývoje se barví do zelena a mají kresbu tvořenou podélnými černými a bílými vlnitými pruhy a dvěma páry černých skvrnek na hřbetě každého článku. Dorostlé dosahují délky 30–40 mm. Kukly jsou zelené, na hřbetě žluté, po stranách s výraznými tmavými podélnými pruhy.

Klíčovým prvkem ochrany proti zavíječi zimostrázovému je včasné zjištění výskytu housenek, uvádí ÚKZÚZ. Je vhodné keře zimostrázu pravidelně kontrolovat (od 2. poloviny března do října). U jednotlivých rostlin menšího vzrůstu je možné housenky ručně posbírat, účinnou mechanickou ochranu zajistí opakovaný sběr housenek v intervalu dvou až tří dnů. Při insekticidní ochraně je třeba, aby postřik pronikl k housenkám uvnitř keře. K insekticidní ochraně lze použít přípravky, které jsou zaregistrované proti housenkám nebo žravým škůdcům na okrasných rostlinách.  V součastné době jsou povoleny insekticidy ze skupiny kontaktních pyretroidů s účinnými látkami lambda-cyhalothrin (pouze u rostlin do 50 cm) a deltamethrin, které je nejlépe použít v časné fázi vývoje housenek. Ze systémově působících insekticidů je možné použít přípravky, které obsahují účinné látky acetamiprid a thiakloprid ze skupiny neonikotinoidů. Dále je povolen přípravek s účinnou látkou spinosad, který působí jako požerový a kontaktní insekticid, shrnuje tisková zpráva.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down