Záplava nových květin v Německu

Přední světoví producenti záhonových a balkónových rostlin každoročně pořádají pro své stávající i budoucí zákazníky dny otevřených dveří. Přestože názvy těchto akcí jsou na evropském a americkém kontinentu rozdílné - Pack Trials, Flower Trials, Euro Trials, mají společný cíl, představit potencionálním obchodním partnerům širokou nabídku produkovaných rostlin, včetně nejnovějších kultivarů.

Jednou z evropských zemí, která pod názvem Euro Trials pořádá dny otevřených dveří, je Spolková republika Německo. V rámci druhého ročníku Eura Trials bylo možné se tam seznámit s výrobní nabídkou a koncepcí jednotlivých šlechtitelských a pěstitelských závodů. Kromě stávajícího sortimentu pěstovaných druhů a odrůd rostlin byly představeny i květinové novinky letošní sezóny. Po květinových polích a ukázkových zahradách provázeli návštěvníky majitelé nebo zakladatelé jednotlivých společností. Seznámili přítomné se začátky, pády i vzestupy svého podnikání v zahradnickém oboru, ale i o současné problematice tohoto oboru.

 

Společnost Kientzler GmbH & Co. KG

Firma Kientzler GmbH & Co. KG je celosvětově známá především svým inovačním přístupem k zavádění nových rostlinných druhů a odrůd květin na trh. Historie společnosti sahá do roku 1904, kdy byla založena Ludwigem Kientzlerem v německém Bad Kreuznachtu jako malá školka produkující mladý rostlinný materiál. Již v této době se tam provádělo vegetativní množení okrasných rostlin. Tragickým obdobím se pro společnost stal konec druhé světové války, kdy při bombardování města byl celý závod zcela zničen. Produkci okrasných rostlin v ní obnovili až v roce 1950. V současné době se výroba odehrává ve čtyřech divizích.

Kientzler GmbH & Co.KG v Gensingenu je především administrativním a logistickým centrem společnosti, kde pracuje na plný úvazek přibližně 120 pracovníků a dalších 60 se najímá v době plné sezóny. Produkce je zaměřena především na zakořeňování řízků dovezených z Francie, Kostariky a Polska. K tomu účelu slouží 36 000 m2zasklené plochy. Mladé rostliny jsou odtud distribuovány do Švýcarska, Rakouska, Francie a celého Německa. Produkce řízků balkónových rostlin je také zabezpečena pobočkou ve Franci, kde na ploše 35 000 m2 pracuje 80 zaměstnanců. Plynulá dodávka řízků a prodloužení doby jejich nabídky se společnosti úspěšně daří především díky pobočce v Kostarice s 80 000 m2 zasklených ploch, která je domovem většiny matečných rostlin.

Z široké nabídky zajímavých odrůd nás zaujala jasně červená odrůda petúnie Scarlet ze skupiny Veranda. Žhavou novinkou je také Anisodontea Lady in Pink, je více kompaktní v růstu než ostatní známé kultivary. Velké okrouhlé květy se objevují na rostlině až do příchodů prvních mrazů.

Nepřehlédnutelnou je kompaktní, nepřetržitě kvetoucí Lobularia Snow Princess, která vytváří zajímavý kontrast v sesazovaných nádobách. Díky novým šlechtitelským programům se rozrostl druh Echinacea o kompaktnější, více větvené odrůdy s velkou násadou květů, jako je například Mistral. Po několikaletém usilovném křížením se podařilo rakouskému šlechtiteli Dr. Kerrymu Bunkerovi získat neobyčejně hodnotné odrůdy Bractheanta. Vyznačují se robustným růstem, velkým množstvím květů, které zdobí rostlinu po dobu celého léta až do poloviny podzimu. K dalším přednostem těchto nových odrůd ze skupiny nazvané Sundaze TM je jejich schopnost samočištění. K dalším letošním novinkám patří Brunnera Jack Frost s velkými mramorovanými listy. Skupina verben Superbena TM, známá svým ranným kvetením, vitálním růstem a rezistencí k padlí, byla letos rozšířena o nové barevné odrůdy, například Purple Lace.

 

Společnost Westhoff Vertriebsges

Společnost Westhoff Vertriebsges, mbH., v německém Súedlohn (???) je proslulá svým vlastním šlechtěním balkónových rostlin, zejména Scaevola, Lobelia a Calibrachoe. Jen málokdo by věřil, že základem dnes velice úspěšně prosperující firmy bylo pouhých 30 m2 zasklené plochy k pěstování zeleniny. S produkcí chryzantén a macešek se začalo po výstavbě prvního skleníku o velikosti 400 m2v roce 1960. V roce 1976 byly na ploše 8000 m2zasklené plochy jako první v Německu nainstalovány pohyblivé stoly, včetně zavlažovacího systému. V současné době má firma k dispozici více než 40 000 m2 zasklené plochy.

Od roku 2002 jsou odrůdy z vlastního šlechtění komercializovány pod názvem Westflowers. Z široké nabídky balkónových a záhonových rostlin zaujala série Lobelia HOT®, která se vyznačuje kvetením po celé letní období bez prosychání, typické pro lobélie. K nabízeným odrůdám v této sérii patří například bíle kvetoucí Artic White, modrá Waterblue Improved nebo světle modrá s bílým okem Tiger. Novinkou mezi lobéliemi je bohatě kvetoucí odrůda Purple Star s tmavě purpurovými květy, vyrovnaným růstem a odolností vůči vysokým teplotám.

Pastelové i zářivé barvy kultivarů plamenek (lidově flox)v sérii Power Phlox by mohly obohatit náš sortiment balkónových rostlin. Odrůdy byly záměrně vyšlechtěny pro osazování nádob a truhlíků. Mají vzpřímený růst a dobře větví, čímž se odlišují od ostatních skupin. K dalším jejich přednostem patří dobrá odolnost vůči povětrnostním vlivům. Samotné názvy odrůd vypovídají o jejich barevné škále – Light Pink, Hot Pink, Violete, Red, Purple Star, nebo Pink. Pro letošní rok rozšířila společnost také kolekci sporýšů v sérii Roccoco o nové dvě odrůdy v barvě meruňkové Peach a červené Red. Již výše zmíněné šlechtitelské úspěchy druhu Calobrachoa můžeme posoudit v sérii nazvané Celebration. Odrůdy v této skupině, například Magenta, Plum, Rose, Pink, Blue nebo směs Orient jsou novou generací Calibrachoa, u kterých bylo dosaženo časově delšího otevření květů při nízké teplotě a intenzitě světla.

 

Jungpflanzen Grünewald GmbH.

Společnost působí se svými třinácti dceřinými společnosti na třech kontinentech a svojí masivní produkcí se řadí mezi přední světové producenty mladého rostlinného materiálu. Historie firmy se začíná psát rokem 1939, kdy Theodor Grünewal založil firmu v německém Lúnenu. Od roku 1973 se společnost specializuje na produkci mladých rostlin, která se nejdříve odehrávala na 7000 m2 pěstební plochy. Na stále se zvyšující poptávku po balkónových a záhonových rostlinách firma reaguje rozšířením své výroby. V roce 1985 zakládá na Kanárských ostrovech dceřinou společnost, zaměřenou především na produkci matečného materiálu. V současné době se tam obhospodařuje více než 80 000 m2. Další pěstební plochy společnosti najdeme například v Nizozemsku (22 000 m2), Francii (70 000 m2) nebo v Keni (28 000 m2).

Důležitým mezníkem v historii firmy Jungpflanzen Grünewald je rok 1998, kdy se začíná s vlastním šlechtitelským programem. Jeho výsledkem je mnoho úspěšných liniích balkónových rostlin, jako jsou například série Verbena Star Dreams a Summerdreams, Petunia Sunpleasure a Sweet Pleasure nebo Bacopa Copa. Výpěstky společnosti dnes putují k více než 2500 zákazníkům.

Společnost představila na Euro Trials dvě nové série hlíznatých begónií z vlastního šlechtění. Odrůdy skupiny Apadana se vyznačují vitálním růstem, plnými, velkými květy a díky dobrému větvení tvoří robustné trsy. Rostliny dobře odolávají padlí. Z šesti barevných variací ve žlutých, oranžových a meruňkových tónech jmenujme odrůdy Lemon, Champagner, Yellow nebo Orange. Tyto kultivary jsou vhodné k osazování závěsných košů i okenních nádob. Odrůdy převislých hlíznatých begónií ve skupině Belmona zdobí velké množství zářivých květů. Rostliny přirozeně dobře větví a nevyžadují zaštipování. Z této skupiny jsou na trhu uvedeny odrůdy Orange, Red a Apricot.

Světovou novinkou jsou Velox Verbenas, které vznikly mezidruhovým křížením Verbena a Phlox. Rostliny se vyznačují velkým množstvím květů, nepřetržitým kvetením, poléhavým až převislým růstem a dobrou odolností vůči padlí. První dvě uvedené odrůdy byly nazvány Softpink a Pink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *