02.11.2024 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zaostřeno na snížení emisí z řepky

Konference Emise z pěstování řepky dnes a v budoucnu, které se konaly koncem října při příležitosti 15 let od začátku výroby biopaliv v lovosické společnosti PREOL, a. s., a 120 let existence Lovochemie, a. s., v pivovaru Zichovec ve Středočeském kraji a Hotelu Tři Věžičky v kraji Vysočina, informovaly účastníky o řadě možností, jak lze snížit emise CO2 z pěstování řepky. Pro zvýšení výnosu nejen řepky je do budoucna pro pěstitele klíčové zaměřit se na maximalizaci využití dusíku z hnojiv a snížení jeho ztrát.

Efektivní způsob představuje precizní zemědělství a využití moderních hnojiv (hnojiva s inhibitory přeměn N, pomalu působící N-hnojiva, obalovaná N-hnojiva, hnojiva se zeolity).

Pro nižší emise řepky

Ing. Milan Kuncíř, generální ředitel PREOL, a. s., připomněl, že státy Evropské unie se v rámci Green Deal zavázaly snížit množství emisí CO2 z lidské činnosti do roku 2050 na nulovou hodnotu. Aktuální otázkou je, jak snížit množství emisí CO2 do roku 2030 a společnost PREOL, která je největším českým zpracovatelem řepkového semene a výrobcem produktů z této tradiční tuzemské suroviny, pracuje s možnostmi snížení emisí v celém biopalivovém řetězci. „Od zasetí řepky až po bionaftu dopravenou k zákazníkovi tvoří emise CO2 z 8 % celková doprava, ze 17 % výroba a ze 75 % pěstování. Pokud se nepodaří snížit emise z pěstování, nebudeme v celém řetězci konkurenceschopní,“ uvedl Ing. Kuncíř. Do budoucna bude zřejmě platit, že čím nižší budou emise z řepky, tím lepší nabídne PREOL cenu. Jak připomněl Ing. Josef Vytrhlík, obchodní ředitel PREOL, a. s., emise se netýkají jen řepky, ale zemědělských komodit pro biopaliva obecně (např. sója, palmový olej, kukuřice, pšenice či cukrovka). Společnost PREOL vykoupí ročně 480 tis. t řepkového semene, ze kterého vyrobí 200 tis. t řepkového oleje + 280 tis. t řepkového šrotu. Řepkový olej dále upravuje zhruba na 160 tis. t MEŘO (bionafty) + 40 tis. t jedlého řepkového oleje. Šetrnou pyrolýzou rostlinných zbytků z čištění řepkového semene také vyrobí ročně asi 715 t biocharu (rostlinného uhlí). Tento přírodní produkt váže CO2, zlepšuje kvalitu půdy, zvyšuje její úrodnost a podporuje udržitelné zemědělství. Uplatní se nejen v rostlinné výrobě, v živočišné (absorbuje zápachy z podestýlky), ale i pro bioplynové stanice, kde má pozitivní dopad na energetickou produkci. Biochar je vhodný i pro urychlení kompostování nebo do zahradnických substrátů, kterým svědčí jeho porézní struktura z hlediska zadržování vlhkosti a vytvoření vhodného prostředí pro užitečné mikroorganismy.

Celý článek naleznete v týdeníku Zemědělec č. 46/2024.

Úvodní foto: Jednou z možností, jak snížit emise CO2 z pěstování řepky, je tzv. Carbon farming – při aplikaci 500 kg Biocharu lze snížit emise z pěstování až o 50 % Foto Lucie Poláková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down