Situace v ochraně rostlin při ubývání povolených účinných látek není nijak jednoduchá. Zatímco se množství tradičních přípravků zmenšuje, nové přibývají jen ve velmi omezené míře. Zemědělci se musejí současné situaci přizpůsobit. Jednu z možností představuje uplatňování různých nových technologií v rámci integrované ochrany.
Definice integrované ochrany rostlin říká, že se jedná o provázaný komplex zásad, které na sebe navazují a vytvářejí tak harmonický celek. V praxi jde o kombinaci vhodných technologií zpracování půdy, hnojení, volby odrůd, střídání plodin, podpory užitečných organismů, využívání metod prognóz a monitoringu škodlivých organismů, uplatňování biologické ochrany a kvalifikované používání přípravků na ochranu rostlin.
Množství poučných informací nejen o nových postupech při potlačování patogenů zaznělo na videokonferenci Přípravky na ochranu rostlin jako součást integrované ochrany rostlin, kterou uspořádal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ).
Úvodní slovo pronesl ředitel ÚKZÚZ Ing. Daniel Jurečka. Ve svém vystoupení připomněl, že od 1. ledna 2023 by měla začít platit nová Společná zemědělská politika EU, v rámci které si každý členský stát vytvořil svoji strategii. Mimo jiné se jedná o snižování spotřeby přípravků na ochranu rostlin. Vyjde nová směrnice Evropské komise s upřesněnými požadavky na integrovanou ochranu rostlin. „Chemická ochrana by měla být až poslední možností,“ vysvětlil Ing. Jurečka.
Ing. Jitka Götzová z Ministerstva zemědělství ČR ve své přednášce nastínila, co čeká naše pěstitele v nejbližších letech. Upozornila na to, že by chemické zásahy neměly nahrazovat chyby v agrotechnice nebo v pěstitelských technologiích.
Ing. Götzová připomněla nejdůležitější zásady, které platí pro integrovanou ochranu rostlin. Mezi ně se řadí správná zemědělská praxe, preventivní metody i využívání prognóz a monitoringu škodlivých organismů při zohledňování ekonomických prahů škodlivosti. Pěstitelé by měli přednostně využívat selektivních přípravků na ochranu rostlin a biologických prostředků.
Důležitou roli hraje monitoring rezistence škodlivých organismů vůči pesticidům. Nemalý význam má uplatňování co nejlepších technologií. Jednu z možností představuje hospodaření podle zásad precizního zemědělství.*