28.04.2022 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zaměřit se na integrovanou ochranu

Situace v ochraně rostlin při ubývání povolených účinných látek není nijak jednoduchá. Zatímco se množství tradičních přípravků zmenšuje, nové přibývají jen ve velmi omezené míře. Zemědělci se musejí současné situaci přizpůsobit. Jednu z možností představuje uplatňování různých nových technologií v rámci integrované ochrany.

Definice integrované ochrany rostlin říká, že se jedná o provázaný komplex zásad, které na sebe navazují a vytvářejí tak harmonický celek. V praxi jde o kombinaci vhodných technologií zpracování půdy, hnojení, volby odrůd, střídání plodin, podpory užitečných organismů, využívání metod prognóz a monitoringu škodlivých organismů, uplatňování biologické ochrany a kvalifikované používání přípravků na ochranu rostlin.

Množství poučných informací nejen o nových postupech při potlačování patogenů zaznělo na videokonferenci Přípravky na ochranu rostlin jako součást integrované ochrany rostlin, kterou uspořádal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ).

Úvodní slovo pronesl ředitel ÚKZÚZ Ing. Daniel Jurečka. Ve svém vystoupení připomněl, že od 1. ledna 2023 by měla začít platit nová Společná zemědělská politika EU, v rámci které si každý členský stát vytvořil svoji strategii. Mimo jiné se jedná o snižování spotřeby přípravků na ochranu rostlin. Vyjde nová směrnice Evropské komise s upřesněnými požadavky na integrovanou ochranu rostlin. „Chemická ochrana by měla být až poslední možností,“ vysvětlil Ing. Jurečka.

Ing. Jitka Götzová z Ministerstva zemědělství ČR ve své přednášce nastínila, co čeká naše pěstitele v nejbližších letech. Upozornila na to, že by chemické zásahy neměly nahrazovat chyby v agrotechnice nebo v pěstitelských technologiích.

Ing. Götzová připomněla nejdůležitější zásady, které platí pro integrovanou ochranu rostlin. Mezi ně se řadí správná zemědělská praxe, preventivní metody i využívání prognóz a monitoringu škodlivých organismů při zohledňování ekonomických prahů škodlivosti. Pěstitelé by měli přednostně využívat selektivních přípravků na ochranu rostlin a biologických prostředků.

Důležitou roli hraje monitoring rezistence škodlivých organismů vůči pesticidům. Nemalý význam má uplatňování co nejlepších technologií. Jednu z možností představuje hospodaření podle zásad precizního zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down