02.09.2024 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zaměřili se na luskovinoobilní směsky a meziplodiny

Kvalita půdy se na našem území neustále zhoršuje. Můžou za to především úzké osevní postupy a nedostatečné dodávání organické hmoty do půdy. Pěstitelé by měli zlepšování struktury půdy a půdní úrodnosti věnovat větší pozornost pro vytvoření drobtovité struktury s dostatkem kvalitního humusu a bohatou půdní mikroflórou.

Pouze kvalitní půda může zajistit požadovaný růst a vývoj pěstovaných plodin. Půdní úrodnost je možné zlepšovat pěstováním luskovin, luskovinoobilních směsek nebo meziplodin. Luskoviny patří k velmi prospěšným plodinám nejen na polích, ale i ve výživě lidí a zvířat. Svým složením jsou luštěniny bohaté na bílkoviny, vlákninu, karotenoidy, vitamíny skupiny B, vitamín E, vitamín C, vápník, železo, hořčík, mangan, zinek a mnoho dalších prospěšných látek, uvádí Ing. Hana Honsová, Ph.D., v Úrodě č. 8/2024.

Na luskoviny, meziplodiny a luskovinoobilní směsky byl zaměřen polní den uspořádaný v ZD Krásná Hora nad Vltavou a. s., na farmě Petrovice u Sedlčan. Příchozí uvítal hlavní agronom a vedoucí střediska Petrovice Ing. Luboš Haškovec. Nejprve si zúčastnění vyslechli přednášky a poté následovala prohlídka polních pokusů.

Seli novým secím strojem

Farma Petrovice má rozlohu přibližně jednoho a půl tisíce hektarů. V rostlinné výrobě na polích ověřují možnosti precizního zemědělství. V posledních letech v poloprovozních pokusech porovnávají různé kombinace luskovinoobilních směsek. Do pokusů zařazují i samotné luskoviny a rozmanité směsi meziplodin. Ing. Haškovec zúčastněné seznámil s agrotechnikou uplatněnou v pokusech. V podzimním období se hnojilo digestátem v dávce 30 m3 na hektar. Předseťová příprava spočívala v podzimní orbě a jarním urovnání povrchu ornice kompaktorem. Pokusy letos založili 2. dubna novým secím strojem Horsch Pronto 6 DC, který má tři zásobníky na osivo. To umožňuje najednou vysévat semena různé velikosti, například luskoviny a obilniny. Jarní luskovinoobilní směsky zaseli s podsevem vojtěšky. V pokusech byly zařazeny jarní luskoviny a luskovinoobilní směsky (LOS). Z luskovin se vyséval beztaninový bob Mistral (200 kg/ha), listový hrách Protecta (200 kg/ha), peluška listového typu Effecta (160 kg/ha) plus odrůdy úponkových hrachů Avatar, Gambit, Lump, Saxon a Eso, u kterých dosahoval výsevek 250 kg/ha, popisuje Ing. Honsová.*

Úvodní foto: Ozimé LOS mají silný odplevelující účinek, jak dokazovalo čisté strniště Foto Hana Honsová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down