V roce 2023 začala platit nová pravidla pro dotační podporu zalesňování zemědělské půdy, kterou definuje nařízení vlády č. 63/2023. Součástí nového nastavení je také nové vymezení půd vhodných k zalesnění. Bližší seznámení s postupem identifikace těchto půd naleznete v aktuálním dílu pravidelného seriálu časopisu Úroda (8/2023).
V rámci aktualizace nastavení pravidel pro podporu zalesňování zemědělské půdy došlo i k tvorbě nové mapy půd vhodných k zalesnění. Při tvorbě mapy se primárně vycházelo ze systému bonitovaných půdně ekologických jednotek (BPEJ), zahrnut byl ale i digitální model terénu (DMT). S využitím kódu BPEJ byly nejprve vyloučeny půdy I. a II. třídy ochrany zemědělského půdního fondu (ZPF), neboť tyto půdy by primárně měly sloužit k produkci potravin. Pro ostatní BPEJ byla definována pravidla pro vymezení mělkých půd, půd středně a silně skeletovitých, půd trvale zamokřených, půd s extrémní zrnitostí a půd s vysokým potenciálem k utužení. Sklonité půdy, respektive půdy v těchto místech se vyskytující byly identifikovány pomocí analýz DMT.
Vybrány byly půdy méně produkční, u kterých je jejich zalesnění často smysluplnějším využitím než zemědělská produkce.
Další informace se dočtete v příspěvku Ing. Tomáše Khela a Ing. Jana Vopravila, Ph.D., z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy, v. v. i., v srpnovém vydání časopisu Úroda (8/2023).*
Úvodní fotografie: Ukázka profilů mělkých půd Foto Tomáš Khel