16.10.2008 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Základem dobré obchodní vztahy

Generálními partnery 35. mistrovství České republiky v orbě a Dne Zemědělce, které se letos uskutečnily v Chebu, byly společnosti Agrona a Agropol Trading. Obě patří do holdingu Agropol Group, což je skupina ryze českých společností s významným postavením na českém agrárním a potravinářském trhu. Hlavními činnostmi holdingu jsou posklizňová úprava a skladování rostlinné produkce, obchod s obilovinami, olejninami a hospodářskými potřebami, výroba krmných směsí a řepkového oleje, distribuce a aplikace agrochemikálií i hnojiv, zpracování drůbeže a výrobky z drůbežího masa.

Na stánku obou společností jsme si povídali s Ing. Milanem Růžičkou, ředitelem společnosti Agrona a Ing. Pavlem Procházkou, jednatelem společnosti Agropol Trading.

Co vedlo obě společnosti k tomu, že podpořily soutěžní orbu a Den Zemědělce?
Procházka: Považovali jsme za svou povinnost podpořit tyto akce zaměřené na základní polní práce v zemědělské prvovýrobě i nezbytné moderní technologie, jejichž dnešní přehlídka je neskutečně rozsáhlá. Agropol Trading se zabývá obchodem se zemědělskými komoditami, takže souvislost s oběma akcemi je bezprostřední.
Růžička: Společnost Agrona je největší regionální firmou v oblasti agrobyznysu. Jsme lokální patrioti, máme příznivý vztah k zemědělství i místním zemědělcům a udržujeme s nimi velmi dobré obchodní i osobní vztahy. Když nás oslovila místní agrární komora a Společnost pro orbu České republiky, neváhali jsme ani okamžik a obě akce jsme podpořili.

Lze obchodní vztahy se zemědělci hodnotit jako velmi dobré i po letošních žních? Řada z nich asi nečekala tak strmý pád nákupních cen obilovin.
Růžička: Dovolím si tvrdit, že naše obchodní vztahy se zemědělci jsou nadále velmi dobré. Spolupracujeme s farmáři od Tachova až po Mladou Boleslav a počet obchodních partnerů se blíží číslovce pět set. Máme skladovací kapacitu pro 120 tisíc tun merkantilu, vyrábíme 40 až 50 tisíc tun krmných směsí, obchodujeme s hnojivy, chemickým přípravky i s naftou, kterou rovněž prodáváme zemědělcům. Agrona dosáhne v letošním roce obratu kolem jedné miliardy korun. Zemědělcům pomáháme i formou zelených úvěrů, které jim poskytujeme v předjaří, oni je splácejí úrodou v červenci až září.
Procházka. Agropol Trading je obchodním partnerem nejen všech nákupních organizací v rámci společnosti Agropol Group, ale obchodujeme i s dalšími partnery mimo holding. Pokud jde o letošní vývoj cen, který je možná po jejich loňském nekontrolovatelném růstu pro některé zemědělce překvapivý. Co k němu podle mého názoru vedlo? Příčin je mnoho. V řadě zemí se urodil nadbytek obilí, v Austrálii předpokládají dvojnásobek úrody v porovnání s loňským rokem, kdy byly tamní výnosy mimořádně nízké. Rekordní úrodu očekává i východní Evropa, Rusko a Ukrajina. Výnosy však nejsou jediným ukazatelem, které tvoří ceny. Jsou tu další vlivy, jež v minulosti nebyly tak výrazné. Jde především o biopaliva - po loňském nadšení se uvažuje o určitém zpomalení tempa při jejich přidávání do minerálních paliv .Výraznou roli hrají i velké mezinárodní finanční fondy, které hospodaří s ohromnými finančními prostředky svých klientů a ty musejí stále někde investovat Po ochlazení klasických akciových trhů a po hypoteční krizi v Severní Americe se komodity vyloženě nabízely. Nebyly to jen zemědělské produkty, ale i zlato či jiné kovy. To byl také jeden z důvodů, proč ceny obilovin v minulém roce tak rostly, neúměrně fyzické disponibilitě. Dnes tyto fondy revidují svou obchodní politiku, vracejí se částečně k původním aktivitám a prodávají svoje pozice v komoditách. Do velké míry ovlivňují ceny některých rostlinných komodit i ceny fosilních paliv. Cena ropy klesá, takže klesá např. i nákupní cena olejnin.

Jaký předpokládáte cenový vývoj do konce roku 2008?
Růžička: Veškeré prognózy odmítám. Vlivů je hodně a odhadnout cenu dopředu nelze. Tak jako nikdo neočekával loňský vývoj, nelze zodpovědně předpovídat ani ten letošní. Procházka: Základní fundamentální skutečnosti dnes již nejsou jediné, které o ceně rozhodují, jazýček vah vychylují právě jiné vlivy, o nichž jsem hovořil. Obecně vzato má většinou cenový vývoj na komoditních burzách snahu otestovat, pokud k tomu jsou podmínky, maximální cenové hranice na obou koncích tohoto spektra, aby se poté cena na určité období usadila někde „mezi“. Když se vydá cena nějaké komodity určitým směrem, snaží se ji burzovní makléři dovést na samou hranici. Což v této sklizňové sezoně nevěstí pro prvovýrobce nic dobrého.

Jak byste zhodnotili letošní obchodní rok?
Růžička: Ač je letošní rok velmi náročný, pokračujeme v dobrých obchodních vztazích se zemědělci. Přestože letos dosáhli vynikajících výsledků ve výnosech, ceny většinou nesplňují jejich očekávání. Předpokládáme, že letos nakoupíme přibližně 90 tisíc tun obilí, v současné době máme v našich skladech asi 80 tisíc tun, k nimž ještě přibude kukuřice. Naše cíle tedy určitě splníme.
Procházka: U nás se plnění plánu projeví později, neboť navazujeme na plány našich nákupních organizací. Pokud ony splní svůj plán, lze předpokládat, že ho splníme také. Ve skupině Agropolu působí osm výkupních center, které nakupují obilí a olejniny. Mají vlastní sila, jejichž celková kapacita je více než jeden milion tun, což je výrazný podíl celkové rostlinné produkce v naší republice. Tu bychom měli letos do našich skladů dostat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down