20.04.2023 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zájem o sóju u nás stále stoupá

Sója luštinatá se v České republice v posledních letech rozšiřuje. V roce 2022 došlo k meziročnímu nárůstu výměry o pětačtyřicet procent na téměř 28,5 tisíce hektarů. Výnosy ale kolísají podle konkrétních podmínek v daném ročníku. Pro úspěšné pěstování luskovin včetně sóji je potřeba dostatek rovnoměrně rozložených srážek během vegetace.

 

Zastoupení sóji v jednotlivých krajích České republiky je rozdílné. Nejvíce se v poslední sezóně pěstovala ve Středočeském (5,7 tisíc ha), Jihomoravském (4,1 tisíc ha) a Pardubickém (4,0 tisíc ha).

 

Výhody pěstování

Důvodů pro pěstování sóji v ČR existuje celá řada. V současnosti mají pěstitelé k dispozici nové odrůdy, které jsou vhodnější do našich agroekologických podmínek. Výhodu představují celkově nízké vstupní náklady. Nejvyšší položkou je certifikované osivo. V minulosti u nás porosty sóji ohrožovalo málo chorob a škůdců, ale v současné době už začínají nabývat na významu.

K výhodám pěstování sóji patří nízké náklady na hnojení, ozdravení osevního postupu a zvýšení úrodnosti půdy, snížení nákladů na zakládání porostů následné plodiny i částečná soběstačnost v produkci bílkovin. Po předplodině sóje se zvyšují výnosy a kvalita následné plodiny, například pšenice.

Sója vyprodukovaná v České republice má řadu předností pro využití v potravinářství, krmivářství i v dalších oblastech. Především není geneticky upravená. Sójové boby nejsou poškozené přepravou přes oceán, jsou zdravější a kvalitnější.

 

Sklizeň v ČR

Sklizeň sóji v naší republice v poslední sezóně začala v některých oblastech nezvykle brzo z důvodu náletu svilušky chmelové. Tento škůdce urychlil dozrávání u pěstitelů, kteří proti němu včas nezasáhli. Napadená sója zasychala od souvratí. Proti svilušce je potřeba včas zasáhnout, aby se nešířila do porostů. Obvykle postačuje ochrana souvratí.

Výnosy sóji v ČR v roce 2022 byly rozdílné podle oblastí a množství srážek během vegetace. Naši pěstitelé sklízeli zhruba od dvou do čtyř tun na hektar. Sója se sklízela při vyšší vlhkosti mezi patnácti až osmnácti procenty.

Podle údajů Českého statistického úřadu se průměrný výnos sóji v ČR v roce 2022 odhaduje na 2,31 t/ha. Nejvíce sklízeli pěstitelé v Jihomoravském kraji, v průměru 2,46 t/ha. Domácí produkce sójových bobů z poslední sklizně by měla přesáhnout 68,8 tisíc tun.

Pěstování sóji v České republice se věnovalo několik příspěvků ve sborníku z konference Systém výroby řepky uspořádané Svazem pěstitelů a zpracovatelů olejnin v jihomoravském Hluku.

 

Nutná fungicidní ochrana

Na semináři vystoupil s přednáškou nazvanou Pěstování sóji v podmínkách ČR Ing. Pavel Procházka, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Praze. Upozornil na některá úskalí pěstování sóji.

Uvedl, že na rozdíl od minulosti je už potřeba porosty sóji ošetřovat proti houbovým chorobám. Fungicidní postřik pěstitelé v poslední sezóně použili na přibližně šedesáti procentech výměry. Fungicid se aplikuje do začátku kvetení sóji.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down