Zahrádkáři považují letošní rok za zvlášť kuriózní

Za zvlášť kuriózní považují letošní rok liberečtí a jablonečtí zahrádkáři. Nezvykle vysoké prosincové teploty totiž způsobily, že znovu rozkvetly jahodníky a řada dalších rostlin, které mají podle botaniků kvést teprve na jaře.

Uvedl to ovocnářský instruktor Českého svazu zahrádkářů v Liberci Jaromír Halíř. „Celý rok byl takový zvláštní. V dubnu a květnu bylo sucho a teplo. V červenci se pak ochladilo a začalo vydatně pršet. Pro většinu rostlin to byl podnět k ukončení vegetačního cyklu,“ vysvětlil. Podle něj je zcela mimořádné, že do poloviny prosince ještě nemrzlo. Nejvíce ohrožené jsou podle něj višně a třešně připravené ke květu. „Kdyby nyní udeřily holomrazy, neměly by časovou rezervu pro založení nových poupat,“ uvedl.
Zahradní rostliny, jako třeba právě jahodník, se podle něj s teplou zimou vypořádají poměrně snadno. Sice nyní vykvetou, ale zůstanou neopylené. Na jaře pak začnou kvést znovu. „Dobré je jim pomoci přihnojením,“ připomněl Halíř.
Popletená vegetace se tak stává častým tématem společenských rozhovorů.
Ženy se nepředhánějí tím, kolik druhů vánočního cukroví již upekly, ale tím, co jim kvete. „Ve skalce mi rozkvetly primule, jsou drobné, ale zato hned v několika barvách,“ pochlubila se zahrádkářka z Jablonce nad Nisou. „V Lukášově jsem zase nasbírala fialky,“ poznamenala další. V květu jsou i sedmikrásky a dokonce rostou i houby. Předseda pobočky České mykologické společnosti ve Velkých Hamrech na Jablonecku Aleš Vít řekl, že houbaři našli o víkendu v lesích 13 druhů čerstvých jedlých hub.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *