Zahrada Teplá otevřela své brány

Největší zahradnickou akci Karlovarského kraje každoročně pořádá zahradnictví Zahrada Teplá, které dvakrát do roka otevře celý areál všem milovníkům květin. Téma letošního jarního ročníku „Jak se dá žít s květinami ...“ přilákalo během čtyř dnů do západního cípu Čech tisíce návštěvníků.

Zahradnictví Teplá se řadí mezi naše přední zahradnické podniky poskytující komplexní služby v realizaci zahradní a krajinářské architektury. Další hlavní činností společnosti je produkce rostlinných výpěstků, s kterou se mohou návštěvníci v rámci zahradnické akce seznámit.
Pořádání Dnů otevřených dveří se za léta svého pravidelného konání stalo významnou společenskou událostí pro nadšené zahrádkáře a botaniky. Díky bohatému odbornému a zábavnému programu se akce stává cílem rodinných výletů.
 
Pestrost nabízeného sortimentu
Nejširší druhové i odrůdové zastoupení rostlin našli návštěvníci v trvalkové sekci, která nabízí více než osm set variet rostlin okrasných listem i květem. Pro milovníky růží byly připraveny zapěstované rostliny v kontejnerové kultuře. Z široké nabídky listnatých stromů a keřů jmenujme například japonské javory, rododendrony, pierisy, sakury a cesmíny. Jehličnany byly zastoupeny širokou odrůdovou skladbou borovic, smrků, cypřišů a tújí. V produktové nabídce nechyběly ani popínavé, bahenní a vodní rostliny, traviny, bambusy a rostliny vhodné do skalek a suchých zídek.
Jarní dny otevřených dveří využili návštěvníci zejména k nákupu balkónových rostlin jak na stinná, tak slunná stanoviště. Velké pozornosti se těšily zejména pelargónie a fuchsie vypěstované do stromkové formy. Pro osázení venkovních ploch bylo k dispozici velké množství letniček nejrůznějších barev.
 
Prohlídka pěstebních ploch
Součástí Dnů otevřených dveří je prohlídka areálu zahradnictví, kdy jsou zpřístupněny všechny výrobní prostory (0,75 ha zasklené plochy, 0,11 ha stínoviště a 2 ha venkovních plochy). Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost se blíže seznámit s produkcí prodávaných rostlin. Součástí prohlídky jsou i kultury, pro nás exotické Strelitzia, kterou mnozí z nás znají pouze jako řezanou květinu. Z květin pěstovaných na řez byly prezentovány Alstroemeria a Zantedeschia, z doplňkové zeleně jmenujme Asparagus a Nephrolepis.
 
Žhavá novinka letošní sezóny
Za klenot letošní nabídky zahradnických dnů v Teplé lze považovat sazenice Wollemie vznešené (Wollemia nobilis). Jde o rostlinu z dob dinosaurů. Fosilní nálezy totožných rostlin jsou datovány do doby před 90 miliony let, příbuzné druhy jsou známy již z vrstev starých 200 milionů let. Její nález v Národním parku Wollemi v Austrálii, západně od Sydney, je považován za botanický objev století. V Čechách byla poprvé představena 4. dubna 2006 v pražském Národním muzeu, odkud putovala do Botanické zahrady hlavního města Prahy. Návštěvníci v Teplé tak měli jedinečnou příležitost shlédnout zblízka tuto výjimečnou rostlinu.
Velkým úspěchem zahradnictví Zahrada Teplá je získání certifikace Bioprodukt. Na plochách, které jsou ošetřovány nekonvenčním způsobem, se pěstuje široký sortiment léčivých a aromatických bylin v režimu Bio. Zákazníkovi se nabízí buď jako hrnkové rostliny, poskytující stejnou dekorativní hodnotu jako ostatní rostliny, nebo ve formě čerstvě řezaných, balených, čajových a kořenících směsí.
 
Květinová přehlídka
V rámci konání zahradnické akce v Teplé probíhaly ukázky svatebních vazeb, které před zraky diváků vytvářeli studenti MZLU v Brně, zahradnické fakulty v Lednici. Prostřednictvím jejich prací byly představeny nejenom jejich odlišné typy, ale i floristické techniky, jež studenti zvolili pro jejich zhotovení. Svatební kytice se staly součástí velké svatební přehlídky, která se těšila velkému zájmu publika. Nemalý aplaus sklidily i zhotovené květinové šperky. Náhrdelníky, náramky, boa a kravaty z květin zdobily tanečníky ze Základní školy v Bečově nad Teplou během jejich tanečního vystoupení.
 
Doprovodný program
Zahradnictví v Teplé je v rámci Dnů otevřených dveří hojně navštěvováno rodinami s dětmi, které se mohly těšit na divadelní představení divadla Kapsa. Vtipnou a zároveň poučnou formou jsou děti seznámeny s nejrůznějšími zahradnickými a ekologickými tématy. Mezi další lákadla nejenom pro děti patřila Okresní výstava drobného zvířectva ČSCH Teplá.
Dospělí návštěvníci se mohli seznámit s nejnovějšími typy zahradní techniky od předních světových výrobců nebo se seznámit s výhodami a obsluhou kotelny na biomasu.
Součástí doprovodného programu byl i blok odborných přednášek a poradenská služba RNDr. Stanislava Pelešky. Někteří návštěvníci využili možnosti vytvoření počítačového návrhu zahradních koutů s doporučeným osazovacím plánem. V Teplé nechyběla ani ochutnávka vín, sýrů nebo nabídka výrobků neziskových organizací působících v regionu.
Ke skvělé a přátelské atmosféře přispěla hudební skupina Aliance a zábavné vystoupení populární herečky Jany Paulové nebo známého herce Jiřího Krytináře.
 
Projekty do dalších let
Jaké novinky a změny mohou očekávat návštěvníci zahradnictví příští sezónu? Na tuto otázku odpověděl majitel zahradnictví Zahrady Teplá Ing. Vlastimil Šindelář. „V současné době máme rozpracováno několik projektů. Především bychom chtěli zvýšit zájem veřejnosti o trvalkové rostliny. Pro tyto účely plánujeme v areálu zahradnictví vyčlenit plochu ukázkovým výsadbám těchto rostlin. Ve spolupráci s Rosa klubem probíhají jednání o založení rozária, jež by se stalo jednou z testovacích stanic klubu pro pěstování růží ve vyšších nadmořských výškách. Pro rozšíření sortimentu, jeho lepšího displeje a příjemnějšímu nákupu bychom rádi rozšířili stávající prodejní plochy.“
 
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *