26.05.2023 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zachytili nadlimitní množství chlormekvátu

Slunečnicový šrot původem z Ukrajiny, který obsahoval nadlimitní množství chlormekvátu, zachytili inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Látka je v EU povolená a surovina na výrobu krmiva nepředstavuje prakticky žádné riziko. Například v obilninách je povolená mnohem vyšší dávka, než bylo množství nalezené ve slunečnicovém šrotu, upozornil úřad v tiskové zprávě.

Limitní hodnota pro chlormekvát ve slunečnicovém šrotu je stanovena na 0,01 mg/kg, přičemž laboratorní analýza ÚKZÚZ prokázala koncentraci 0,03 mg/kg, s nejistotou 30 %. Krmná surovina je tedy nevhodná pro výrobu krmiv. Limit u jiných krmných surovin je však v EU významně vyšší, proto tato surovina nepředstavuje prakticky žádné riziko. Například maximální hodnota pro krmnou pšenici je 7 mg/kg. S ohledem na limit u pšenice (ale i jiných obilnin) by reálné riziko mohlo nastat až při koncentracích více než stokrát vyšších. Za nadlimitní výskyt reziduí uvedené látky v krmné surovině hrozí dotčeným subjektům pokuta až do výše 500 tis. Kč.

Inspektoři budou nyní pokračovat v cílených kontrolách na dosledování zbytků partie krmné suroviny, šlo o dodávku asi 87 tun. Informaci také vloží do evropského systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF, kde poslouží jako upozornění pro ostatní země, které mohou provést vlastní šetření.

Limit 0,01 mg/kg platný v EU pro danou krmnou směs se administrativně nastavuje v případech, kdy nejsou pro danou plodinu dostupné studie, které by umožnily nastavit limit na základě skutečné toxicity. Spotřebitele můžeme nicméně ujistit, že vzhledem k okolnostem, nemohlo dojít k žádnému ohrožení vysoké bezpečnosti a jakosti domácích krmiv a živočišných produktů.

ÚKZÚZ, který prověřuje krmné suroviny určené pro zvířata, odebral od začátku zesílených kontrol celkem 15 vzorků z Ukrajiny. Z toho byl jeden nevyhovující (chlormekvát ve slunečnicovém šrotu), dva jsou na analýze v laboratoři, dvanáct vzorků vyhovělo. Nejčastěji šlo o pšenici a kukuřici.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down