Bejlomorka kapustová a krytonosec šešulový se v porostech řepky začali objevovat v 19. týdnu. Intenzita výskytu těchto šešulových škůdců se pohybuje na nižší úrovni i s ohledem na ochlazení koncem zmiňovaného týdne. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.
V současnosti Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) pozoruje bejlomorku kapustovou i krytonosce šešulového pomocí několika metod – vizuálně v porostu, ve žlutých miskách umístěných ve výšce květů a smýkáním. Signalizace ošetření přichází podle portálu v úvahu, jakmile dojde k útlumu srážek a zvýší se teploty. V ochraně šešulí řepky proti bejlomorce se doporučuje účinně redukovat samice kladoucí do spodních šešulí. Vývoj jedné generace trvá maximálně tři až čtyři týdny, takže za vhodných podmínek může i druhá generace bejlomorek škodit na svrchních (nejmladších) šešulích. V případě zanedbané ochrany proti květnové generaci dochází k silnému poškození dozrávajících šešulí v červnu druhou generací, varuje zpráva Rostlinolékařského portálu.
Výskyt šešulových škůdců je po ošetření nutné sledovat a při opakovaném překročení prahu škodlivosti ošetření opakovat. Je doporučeno používat kontaktní přípravky na bázi pyretroidů nebo neonikotinoidů, např. acetamiprid nebo lambda-cyhalothrin. Obě skupiny látek si prozatím podle portálu udržují vysokou účinnost na šešulové škůdce.
Při aplikaci přípravků na ochranu rostlin v době květu řepky je nutno dodržovat legislativu k ochraně včel. Porušení povinností při používání přípravků na ochranu rostlin je řešeno formou správního řízení o přestupku s následným uložením sankce, včetně dopadu na výši finančních podpor u žadatelů o dotace.
Aktuální informace o výskytu bejlomorky kapustové a krytonosce šešulového lze sledovat v Mapách výskytu nebo v modulu Aktuální výskyty v okrese.*