01.09.2023 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z českých odrůd si vybere každý

Na tradičním setkání pěstitelů brambor ve Velharticích se mohli bramboráři seznámit se současným portfoliem českých odrůd brambor, které pocházejí ze šlechtitelské stanice VESA Velhartice, a. s. Mezi téměř třiceti odrůdami jsou jak brambory konzumní, ať už se žlutou, bílou či růžovou dužninou, tak k produkci škrobu.

Letošní obchod s bramborami „made in VESA“ zhodnotil obchodní zástupce společnosti Bc. Jan Lhotský.

Doma i v zahraničí

K nejvyhledávanějším šumavským odrůdám mezi českými i zahraničními bramboráři patří škrobárenský Dominátor a dlouholetá konzumní stálice RedAnna, dále Verne, Vysočina, David, Dominika, Monika, Katy, Alice, Bohemia a Marianka. Mezi TOP odrůdy se dostala poměrně nová velmi raná odrůda Katy, která si už získává popularitu a její plochy stále narůstají, zejména v Polabí a na jižní Moravě.

„O naše odrůdy je značný zájem nejen mezi českým bramboráři, ale také v zahraničí, zejména v Polsku, na Slovensku, v Německu, Řecku a v Rakousku,“ pochlubil se Jan Lhotský. „V Polsku vyhledávají pěstitelé především odrůdy Verne a Dominátor k produkci škrobu, na Slovensku hrají prim zase naše konzumní brambory a v Německu je to tak půl na půl. Každým rokem pak putuje nezanedbatelné množství sadby konzumní brambor do Řecka. Zapomenout nesmím ani na menší export našich brambor do Rakouska, Švédska, Dánska či Nizozemska.“

Množitelské plochy klesají

Ve Velharticích je letos přihlášeno do uznávacího řízení přibližně 35 ha, dalších 102 ha množitelských ploch se nachází u jiných množitelů, v České Bělé je něco málo přes 8 ha a přibližně 110 ha je u licenčních partnerů. K nejmnoženějším odrůdám patří Dominátor (přes 50 ha), v těsném závěsu je Red Anna (kolem 45 ha), pak Verne, Katy a Monika. „Skokanem roku je Katy, která v porovnání s minulým rokem svoje množitelské plochy zdvojnásobila,“ říká Jan Lhotský. „A to na úkor Moniky. Katy má velice dobrou dynamiku nárůstu hlíz, které jsou vyrovnané. I proto je pěstitele velice přitažlivá.“

Celý článek naleznete v Zemědělci č. 36.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2026 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down
Přehled ochrany osobních údajů

Tento web používá soubory cookie, abychom vám mohli poskytnout tu nejlepší možnou uživatelskou zkušenost. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání vás, když se vrátíte na naši webovou stránku, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webu jsou pro vás nejzajímavější a nejužitečnější.