19.09.2024 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Významné ocenění pro šumperský výzkum

Agrotechnologie založená na biopeletizaci osiva hrachu setého se stala jedním ze dvou nejlepších exponátů na Zemi živitelce, které získaly Zlatý klas s kytičkou. Tato technologie byla vyvinuta ve společnosti Agritec Plant Research, s. r. o., ve spolupráci s AGRITEC, výzkum, šlechtění a služby, s. r. o., Šumperk. Jak uvedl jednatel společnosti Ing. Prokop Šmirous, Ph.D., jde o ocenění dlouhodobé spolupráce s dalšími firmami – Symbiom, s. r. o., FARMA Žiro, s. r. o., a EcoFuel Laboratories, s. r. o., za podpory projektu Technologické agentury ČR.

Obsahuje tři složky

Vítězný exponát, nová technologie obalování semen, je podle Ing. Šmirouse unikátní tím, že obsahuje tři složky, které se na osivo hrachu postupně nanášejí (biopeletizace) za tvorby biopeletek. První složkou jsou dusík fixující bakterie rodu Rhizobium (živé buňky). Přestože se u hrachu vyskytují přirozeně, jejich dodáním se podpoří celkový rozvoj kořenového systému a hlízek, urychlí se a zvýší fixace vzdušného dusíku. Díky tomu lze omezit používání průmyslových hnojiv. Druhou složkou jsou symbiotické arbuskulární mykorhizní houby (živé spory) aplikované za účelem zpřístupnění fosforu z půdy. Kompletní technologii doplňují půdní řasy (suchá biomasa), které Jsou zdrojem živin pro rostlinu i vnášené organismy, vysvětlil Ing. Šmirous s tím, že směs účinných organismů se při setí s osivem dostane do půdy, kde se rozvíjí, množí a zlepšuje stav půdy. Biopeletizace podporuje vzcházivost rostlin (zejména za středně suchého a teplého jara), jejich vitalitu i následný výnos a nutriční vlastnosti. Pozitivní vliv má i na následující plodiny, kdy dojde k nárůstu mikrobiomu a zvýšení půdní úrodnosti.

Ověřeno v poloprovozních podmínkách

Biopeletizované osivo, s nímž je možné dosáhnout srovnatelné výnosy semen jako s fungicidně mořeným osivem, bylo ověřeno v poloprovozních podmínkách a je vhodné do ekologických i konvenčních systémů pěstování pro podporu přirozeně se vyskytujících půdních organismů, včetně jejich nezbytné funkce v agrosystémech s omezeným použitím pesticidů. Startovací plodinou tohoto projektu byl hrách, podle Ing. Šmirouse se ale plánují i další plodiny. Nový projekt by měl cílit na vyladění principu moření u pěstitelů, kteří disponují vlastními mořičkami.*

Úvodní fotografie: Detail biopeletizovaného osiva Foto Barbora Venclová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down