Čeleď hluchavkovité (Lamiaceae) zahrnuje několik set druhů bylin, ale i dřevin, které jsou rozšířeny na všech kontinentech, s výjimkou Antarktidy. Zástupci čeledi hluchavkovitých se vyznačují vstřícnými listy, čtyřhrannými stonky a dvoustranně souměrnými, pyskatými květy ve stažených vrcholičnatých květenstvích, které bývají dobrým zdrojem nektaru a pylu. Plody jsou tvrdky, peckovice, někdy i tobolky.
Zástupci této čeledi se hojně vyskytují i v České republice. Několik málo druhů patří mezi důležité plevele. Mezi nejvýznamnější druhy současnosti lze zařadit hluchavku nachovou (Lamium purpureum L.) a hluchavku objímavou (Lamium amplexicaule L.), konopici polní (Galeopsis arvense L.) a čistec bahenní (Stachys palustris L.). K méně významným zástupcům čeledi se řadí také například máta rolní (Mentha arvensis L.) nebo hluchavka bílá (Lamium album L.). V historii také mezi významné hluchavkovité plevele patřila celá řada druhů, které jsou dnes vzácné nebo ohrožené. Charakteristickým představitelem je například čistec roční (Stachys annua L.), jenž býval spolu se zběhovcem pižmovým (Ajuga iva L.) typickým plevelem strnišť. Čistec roční v současnosti patří k silně ohroženým druhům se vzácným výskytem na jižní Moravě. Zběhovec pižmový je dnes známý spíše ze Středozemí. Mezi významné plevele také patřily konopice úzkolistá (Galeopsis angustifolia Ehrh.) a konopice širokolistá (Galeopsis ladanum L.) spolu s konopicí pýřitou (Galeopsis pubescens Besler), která je stále ještě hojně zastoupena na našem území, ale spíše mimo zemědělskou půdu. V současnosti patří konopice úzkolistá mezi ohrožené druhy naší květeny a v Irsku je dokonce chráněna zákonem. Konopice širokolistá je podle Červeného seznamu cévnatých rostlin řazena mezi druhy vyžadující další pozornost.
Významnými hluchavkovitými pleveli na orné půdě se zabývají autoři z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně, Ing. Jan Štrobach, Ph.D., a doc. Ing. Jan Mikulka, CSc. Více informací k tomuto tématu přináší květnové vydání časopisu Úroda (5/2020).*