Výzkum na prvním místě

Jaký byl pro společnost BASF uplynulý rok? Jak se vyvíjí trh s přípravky na ochranu rostlin? Jak vidí představitelé velkého chemického koncernu současnou zemědělskou politiku? Nejen na tyto otázky přineslo odpověď setkání vedoucích představitelů chemického koncernu BASF s novináři ze zemí střední a východní Evropy, jež se uskutečnilo na začátku dubna v chorvatském Dubrovníku.

Jak přítomné novináře informoval Claus Illing, viceprezident skupiny agrochemikálií BASF pro Evropu, firmou dosažený obrat činil v loňském roce asi 32 mld. euro. Ačkoliv došlo oproti předchozímu roku k jeho mírnému poklesu, Claus Illing považuje rok za velmi úspěšný. Odůvodňuje to především dosaženým ziskem, který vzrostl o 25 %, na 2,9 mld. euro. Díky tomu mohla firma vynaložit na investice a akvizice 2,7 mld. euro. Nezbytné však byly také nemalé úspory, a to 700 mil. euro.
Připomeňme, že BASF vyrábí například umělé hmoty, průmyslové chemikálie, oleje, barviva, přípravky na ochranu rostlin, hnojiva atd. Právě agrochemie, o níž se při setkání nejvíce hovořilo, se podílí na celkovém obratu firmy asi 15 % a jen do výzkumu v této oblasti je ročně investováno asi 492 mil euro, což je celých 32 % veškerých investic.
Význam výzkumu Claus Illing ve svém vystoupení několikrát zdůraznil. Je podle něj zárukou dalšího rozvoje firmy. Uvedl, že právě v počtu ročně přihlašovaných patentů je firma BASF ve srovnání s dalšímu chemickými firmami na čelní pozici. Ročně totiž přihlašuje asi 1000 nových patentů. Vyplývá to mimo jiné z toho, že ve výzkumu a vývoji pracuje ve firmě BASF asi 8000 pracovníků (z celkových 90 000), díky nimž posledních šest let přichází na svět každý den asi osm nových výzkumných nálezů.
Ačkoliv se stále častěji a již zcela reálně hovoří o celosvětovém nástupu geneticky upravených plodin, díky nimž trh s přípravky na ochranu rostlin mírně ztrácí na významu, je podle Clause Illinga i pro firmu BASF stále velmi důležitý a perspektivní. Klesá sice význam použití herbicidů, opačný trend je však u insekticidů a fungicidů. Pro firmu BASF je proto velmi důležité nabízet ucelené portfolio těchto přípravků. Proto letos kromě do vlastního výzkumu investovala do akvizice, kterou získala do své nabídky přípravky s účinnou látkou fipronil a také některé fungicidy. Po této akvizici by se pozice firmy na celosvětovém trhu měla ještě více posílit a obrat by měl vzrůst asi o 500 mil. euro.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *