V současnosti nabývá na významu v souvislosti se změnou klimatu pěstování a využití čiroků v zemědělské praxi. Vyšší odolnost proti suchu mají C4 rostliny se specifickým metabolismem oproti C3 rostlinám. Plodiny jako jsou čirok zrnový, bér vlašský, a např. laskavec řadíme k plodinám s takzvanou rychlou (C4) fotosyntézou, která se velmi dobře uplatňuje v podmínkách měnícího se klimatu v ČR.
Tyto plodiny lépe hospodaří s vodou a zaručují stabilní výnosy a multifunkční využití i při horších podmínkách (teplo, sucho) v průběhu vegetace. Šlechtěním C4 rostlin, konkrétně čiroku a béru se zabývají ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně (VÚRV). Využití stimulátorů v čiroku popisuje v Úrodě č. 12/2022 spolu s dalšími autory Ing. Jan Frydrych (OSEVA vývoj a výzkum s. r. o., Zubří)
Připomíná, že Ruzrok, na kterém látky testovali, je první česká odrůda čiroku zrnového Sorghum bicolor (L.) Moench. vyšlechtěná Ing. Jiřím Hermuthem z VÚRV, která byla registrována v roce 2014 pro podmínky České republiky. Odrůda je charakteristická především rychlým vegetačním růstem a raností, ale též schopností dozrát a vyprodukovat zrno v podmínkách ČR. Odrůda je vhodná do osevních postupů jako hlavní plodina pěstovaná pro biomasu i pro zrno, ale také jako fytosanitární meziplodina.
Zrno může být využito pro potravinářské účely. Čiroková mouka sice nemá takové technologické vlastnosti, aby se z ní samostatně dalo péct pečivo, ale lze ji přidávat do různých směsí. Velkou výhodou čirokové krupice, mouky a dalších produktů z čirokových zrn je, že jsou bezlepkové, jsou tedy vhodné pro osoby trpící celiakií. V roce 2018 byla připravena Ověřená technologie ve využití první české odrůdy zrnového čiroku Ruzrok v pivovarnictví, vývoj receptur různých druhů svrchně kvašených piv, testování a chování sladovaného i nesladovaného čiroku v procesu výroby piva a jeho vlivu na senzorické vlastnosti piva.
Výzkum využití stimulátorů
OSEVA vývoj a výzkum s. r. o. se sídlem v Zubří se zabývá ověřováním nových chemických i biologických účinných látek a jejich vliv na výnos a výnosotvorné prvky u polních plodin. V současnosti přicházejí na trh látky nové generace (rostlinné aktivátory), které je nutno ověřit v travách. Nové účinné látky rostlinné aktivátory aktivují růst a vývoj rostlin, pomáhají překonat stresové podmínky, zvyšují klíčivost osiva, zlepšují rozvoj kořenového systému a ovlivňují výnos a výnosotvorné prvky.
V pokuse byl ověřen vliv stimulátorů Galleko univerzál, Galleko růst a Galleko květ a plod Galleko arider na výnos zelené hmoty, suché hmoty a sušiny u čiroku zrnového Ruzrok.*