07.09.2023 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Využití robotů na polích i ve sklenících

Umělá inteligence stále nabývá na významu i v zemědělství a v zahradnictví. K využívání robotů v podnicích často vedly potíže s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Pomocí robotických zařízení lze například zakládat porosty, hnojit, ošetřovat, sklízet a vykonávat mnoho dalších činností.

Množství informací o možnostech využití umělé inteligence v rámci rostlinné i živočišné výroby zaznělo na videokonferenci nazvané Technologie umělé inteligence v zemědělství. Zajímavou akci uspořádala Česká technologická platforma pro zemědělství ve spolupráci s Výzkumným ústavem rostlinné výroby, v. v. i. (VÚRV).

Při využití moderních technologiích lze uspořit pesticidy i hnojiva
Při využití moderních technologiích lze uspořit pesticidy i hnojiva

Lze uspořit zdroje

Proč jsou inteligentní technologie důležité v zemědělství, vysvětlil v úvodní přednášce videokonference Ing. Jan Lukáš, Ph.D., z VÚRV. Na půdě ústavu se zabývají využitím inteligentních technologií nejen teoreticky, ale i prakticky. Polní pokusy zakládají na půdě Zemědělského družstva Dolní Újezd u Litomyšle. S výsledky se seznamuje zemědělská veřejnost na polních dnech.

Umělá inteligence je pro zemědělství důležitá z mnoha důvodů. Především umožňuje pracovat s obrovským množstvím dat. Díky nejnovějším technologiím se také daří lépe využívat zdroje.

U cukrovky lze využít inteligentní ošetřování i plečkování
U cukrovky lze využít inteligentní ošetřování i plečkování

Ing. Lukáš připomněl, že do roku 2030 má u nás i v dalších zemích Evropské unie klesnout spotřeba pesticidů na polovinu. Navíc má ke stejnému datu čtvrtina půdy přejít do režimu ekologického zemědělství. Produkční systémy by měly být zároveň udržitelné. Ke zmíněným plánům může podstatně přispět využití umělé inteligence.

Snímání povrchu

Při sběru dat hraje zásadní roli především jejich kvalita. Mnohé informace jsou pro uživatele volně dostupné, například ze satelitů, zatímco lze shromažďovat pomocí rozmanitých senzorů.

Velmi přesně lze snímat povrch pole pomocí senzorů. Takto je možno snadno zjistit, kde se například vyskytují plevele. Po přesném zmapování výskytu pak lze ošetřit jen zaplevelená místa. Tím se nejen sníží potřebné množství herbicidů, ale také se chrání životní prostředí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down