19.07.2023 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Každý si vybere tu svou

Na poli v Hrotovicích se v červnu uskutečnil jeden ze série polních dnů společnosti Saaten-Union. Produktový manažer společnosti pro obilniny Ing. Luděk Novotný představil kromě nejvyužívanějších čtyř odrůd pšenice ozimé také další položky z nabídky firmy Saaten-Union.

Odrůda Expo (E) nepoléhá a je mrazuvzdorná. Je vhodná pro střední intenzitu až extenzitu pěstování, toleruje pozdní i velmi pozdní termín setí, a to i po zrnové kukuřici. Má vysokou HTZ na úrovni 48–49 g, Z pohledu fusárií v klasu patří podle jeho slov k nejzdravějším pěstovaným odrůdám.

Deset let je na trhu Genius (E), která sice podle řečníka nevyniká krásou, ale je plastická, snáší i velmi pozdní termíny setí a nabízí vysoký výnos a výbornou potravinářskou kvalitu.

Další z políček patřilo v Hrotovicích odrůdě Pontiform, která se v katalogu objeví až příští rok, zatím je ve stadiu množení. „Tento kříženec, jak název napovídá, pochází z rodičů Ponticus x Reform. Je to budoucí nástupce oblíbené odrůdy Genius. Je středního až vyššího vzrůstu, odolný proti poléhání a velmi mrazuvzdorný. Nabízí vysoký výnos, perfektní kvalitu i dobrý zdravotní stav a také možnost velmi pozdního setí,“ popsal materiál produktový manažer.

Odrůda Pirueta A patří mezi specialisty pro rané termíny setí, velmi dobře odnožuje, snáší stresové podmínky, jako jsou aridní oblasti, lehké písčité či kamenité půdy a nabízí odolnost proti poléhání a stabilní potravinářskou kvalitu.

Silně osinatá odrůda Centurion se řadí mezi potravinářské materiály v kvalitě A. Je raná až velmi raná, mrazuvzdorná, vhodná do aridních oblastí a na lehčí půdy. „Pochází z francouzského šlechtění, kde má registraci pro ekologické zemědělství. Je zdravá, vyžaduje nižší počet klasů, ale nabízí velmi vysokou HTZ – i 50 g a celkovou produktivitu klasu na úrovni 1,7 gramu,“ informoval Ing. Luděk Novotný.

Jako další osinatou pšenici představil novou krmnou SU Astragon, která patří mezi velmi rané odrůdy. Je vhodná pro střední až nižší intenzitu pěstování, a to i v aridních lokalitách. Má vysokou HTZ a střední produktivitu klasu. Podle Ing. Novotného se v letošním roce očekává udělení francouzského certifikátu pro ekologické zemědělství stejně jako u odrůdy Centurion. Poslední představená odrůda Bonanza patří mezi krmné pšenice s velmi dobrou kvalitou. Je polopozdní, odolná vůči poléhání a mrazuvzdorná. Nejlépe se ji daří při střední intenzitě pěstování.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down