Pro úspěšný průběh a výsledek procesu konzervace píce silážováním je potřeba splnit několik zásadních podmínek. Je to především rychlé vytvoření anaerobního prostředí a následné zabránění průniku vzduchu dovnitř siláže. Čím rychleji proběhne počáteční fáze fermentace a vytvoří se dostatečně kyselé prostředí, tím bývá siláž kvalitnější a vznikne s nižšími ztrátami. Jakmile se však do siláže dostane vzduch, začne se kazit. Ztráty sušiny a energie se v obou případech zvyšují úměrně s dobou a intenzitou působení kyslíku, který je hybnou silou rozvoje nežádoucích aerobních mikroorganismů.
Silážování vyžaduje komplexní přístup, jeden článek silážní sklizňové linky musí navazovat na druhý v čase i prostoru. Technika musí být v perfektním stavu, aby nebylo nutné přerušit linku silážování z důvodu nějaké poruchy. Je třeba využívat správná zařízení pro aplikaci inokulantů a konzervantů do silážované píce, stroje na rozhrnování a dusání navážené řezanky, v neposlední řadě pak materiály na důkladné anaerobní zakrytí fóliemi a na jejich zatížení.
K danému tématu více informací přináší článek Ing. Radko Loučky, CSc., z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i., Praha-Uhříněves, zařazený v tématu týdne týdeníku Zemědělec (34/2022).*