Svaz pěstitelů a zpracovatelů olejnin provádí širokou škálu poloprovozních i maloparcelních pokusů, pořádá semináře, polní kázání a mezinárodní dvoudenní konferenci v Hluku, vydává čtrnáctideník Květy olejnin, pěstitelské metodiky a stanoviska k odrůdám a přípravkům. Prostřednictvím deseti regionálních agronomů-specialistů provádí celorepublikové poradenství v pěstování olejnin. Tato významná organizace nemohla chybět na výstavě Naše pole. Proč tam každoročně svaz zaseje osm vítězných odrůd ozimé řepky z loňského roku a podle jakého klíče je vybírá nastínil doc. Ing. Petr Baranyk, CSc.
„Účastnili jsme se všech ročníků výstavy Naše pole, ale v počátečních ročnících jsme vždy těžko řešili problém, které odrůdy řepky ukázat, protože firem zabývajících se šlechtěním, respektive prodejem osiva řepky je v České republice zhruba patnáct a jejich odrůdové portfolio je opravdu široké,“ řekl doc. Baranyk s tím, že před pěti lety je napadlo řešení.
„Na parcely umísťujeme tři nejlepší odrůdy z áčkového sortimentu, tři nejlepší odrůdy z béčkového sortimentu a doplňujeme to dvěma nejlepšími ze Společného evropského katalogu (SEK). Tyto pokusy jsou maloparcelní a dvouleté, do prvního ročníku SEK může kterákoliv firma přihlásit libovolný počet odrůd, ale z prvního do druhého ročníku postupuje pouze odrůda, která má výnos semen nad 100 %, tedy lepší polovina. A v druhém roce mohou dvě nejlepší jít do poloprovozních odrůdových pokusů SPZO. „Zájem o umístění odrůd do pokusů SEK má poměrně zajímavé množství firem. Jde zejména o ty firmy, které nemají odrůdy registrované v rámci Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu, ale účastní se jich také firmy, které mají úspěšné odrůdy v České republice registrované. Poloprovozní odrůdové pokusy Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin ročně vidí zhruba 950 lidí, a odrůdy, které tam jsou zařazené mají konkurenční výhodu oproti těm nezařazeným. Poslední roky je jasný klíč, které odrůdy bude svaz na „Našem poli“ vystavovat. Je jich přiměřený počet 3 +3 + 2, tedy vždy osm parcel, což je tak akorát. Vítězové loňského ročníku v áčkovém sortimentu jsou hybridy Akilah, PT312, PT302, z béčkového sortimentu pak Dominator, DK Expat a Tuba a třetí skupinu tvoří vítězové pokusů SEK, tedy hybridy Matisse a Condor,“ řekl doc. Baranyk.
Ročník se úplně nevydařil
Cílem pokusných parcel bylo ukázat potenciálním zájemcům o odrůdy, jak vypadají v letošním roce. „Bohužel letošní ročník se úplně nevydařil. Některé parcely jsou lepší, jiné horší z mnoha důvodů, dvě z nich jsme ani neoznačili. Máme v republice celkem třicet lokalit, na kterých děláme poloprovozní odrůdové pokusy. Jednou z nich je také Oseva Chrudim, pokusný pozemek v Nabočanech se nachází přes silnici od lokality, kde se tradičně koná výstava Naše pole. Letošní polní den SPZO se tam konal 25. dubna a pokusné parcely vypadaly stejně jako tady ve Zbýšově. Problémy byly s kalamitním výskytem hrabošů, na porostech se podepsal také obrovský tlak dřepčíka olejkového, který se v posledních letech stává dominantním škůdcem rozhodujícím o tom, zda se řepka úspěšně dopěstuje nebo ne. Navíc na jaře přišla vlna mrazů. Masivní byl rovněž výskyt blýskáčka, který v minulosti komplikace pěstitelům nedělal, ale letos šlo o velmi závažný problém. Většina dostupných insekticidů na něho nezabírala, protože tento škůdce má širokou rezistenci. Když jsme skončili náš polní den v Nabočanech, rozhodli jsme se pokus vůbec nesklízet a nevyhodnocovat, protože by to nemělo smysl, porosty byly řídké a různým způsobem poškozené,“ informoval zástupce SPZO, který očekává horší nebo významně horší výnosy řepky než loni. „Výnosy řepky na Slovensku očekávám lepší než v ČR, což v minulosti rozhodně nebylo zvykem. Loni byl průměrný výnos ozimé řepky v České republice 3,4 t/ha, letos to budou 3 t/ha, a možná i méně“ odhaduje doc. Baranyk.*