06.03.2001 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyšší účinnost postřiků s Hardi Twinem

Známou skutečností je, že malé stojaté děložní lístky jednoděložných plevelů je velmi obtížné zasáhnout kapičkami postřiku. Tradiční standardní trysky produkují mnoho malých kapiček, a proto jsou nejlepším výběrem pro tento účel. Je zde však velké nebezpečí úletu postřiku vlivem povětrnostních podmínek i pojezdové rychlosti postřikovače.

Nízkoúletové trysky produkují větší kapičky. Tímto způsobem je snížen úlet nejmenších kapiček vlivem větru – jak při pojezdové rychlosti, tak i vlivem povětrnostních podmínek. Tento fakt je samozřejmě na úkor nižší pokryvnosti a z ní vycházející nižší biologické účinnosti aplikovaných pesticidů. Samozřejmě, že aplikace těmito tryskami je možná jen do určité rychlosti větru. Doporučujeme používat tyto trysky do rychlosti větru 5 m.s-1.
Kompromisním řešením pro neodkladnou aplikaci postřiku i při špatných povětrnostních podmínkách (rychlost větru nad 5 m.s-1) je použití trysek s přisáváním vzduchu. Použití těchto trysek pro účely aplikace herbicidů může splnit přání aplikace i malých objemových dávek při velmi malém úletu postřiku, avšak přináší sebou problém udržení přijatelné úrovně biologické účinnosti. Polní biologické výzkumy s malými dávkami a nízkými objemy ukázaly, že použití takových trysek je komplikované, zejména při postřiku plevelů. Přání aplikace větších objemů s menším nebezpečím úletu je splněno – ale biologická účinnost nebo použití redukovaných dávek nemůže být zaručena. (snížení účinnosti o 25 – 40 %), (Jensen,1999).
Jiným způsobem a cestou zajištění vysoké účinnosti, při současné kontrole úletu postřiku, je použití řízené vzduchové asistence HARDI TWIN. Obrovské množství testů prokázalo schopnosti tohoto systému snížit úlet postřiků a rovněž biologické testy ukazují, že farmář může mít prospěch buď z vyšší biologické účinnosti postřiků takto aplikovaných při stejné dávce ochranných prostředků, než kdyby použil konvenční postřikovač, nebo udržením stejné úrovně účinnosti postřiků jako při plné dávce aplikované konvenčním způsobem, ale při postřiku redukovanými dávkami postřikovačem TWIN.
Účinná kontrola úletu postřiků umožňuje aplikovat nízkými objemovými dávkami vody při pojezdové rychlosti až 15 km.h-1 a rychlosti větru 9 m.s-1, což znamená vyšší kapacitu postřikovače z hlediska ošetřené plochy a tím i více postřikových hodin vhodných pro bezpečnou a účinnou aplikaci, ale především mnohem vyšší kvalitu aplikace. Tu je tento systém schopen poskytnout, což se projeví ve výnosech a kvalitě takto ošetřovaných plodin.
HARDI TWIN je nejuniverzálnější postřikovač pro všechny postřikové úkoly. Postřikovač TWIN je nejvíce testovaný postřikovač na světě. Deset let extenzívního a intenzivního výzkumu potvrdilo výhody systému TWIN jako nejlepší aplikační technologie, která v současnosti nemá konkurenci.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down