04.08.2023 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vysoké teploty a výskyt krup

Vysoké teploty přímo ovlivňují úrodu a kvalitu plodin, zvyšují potřebu zavlažování a podporují šíření některých škůdců a chorob. Pokud maximální teplota vzduchu dosáhne hodnoty 30,0 °C nebo vyšší, mluvíme o tropickém dnu. Z grafu je patrný nárůst tropických dní v jednotlivých desetiletích od roku 1961 v České republice. V desetiletí 2011–2020 byl průměrný počet tropických dnů 2,6x vyšší než v období 1961–1970. Informuje o tom v týdeníku Zemědělec Dr. Ing. Martin Možný z Českého hydrometeorologického ústavu.

Jak dále uvádí, nejvíce tropických dnů registrují v polohách do 400 m n. m., v průměru 18 dnů. Ve vyšších polohách tento počet klesá, například v polohách 400–800 m jde o devět dnů, nad 800 m o jeden den. V grafu jsou patrné hodnoty pro poslední dva roky, především v roce 2022 zaznamenali až 20 tropických dnů. V současnosti proudí na naše území velmi teplý vzduch od konce června, počet tropických dnů významně roste.

Graf s průměrným počtem tropických dnů
Průměrný počet tropických dnů v jednotlivých desetiletích, v letech 2021 a 2022 v České republice v polohách do 400 m n. m., 400 až 800 m a nad 800 m

Počet bouřek klesá

Kroupy vznikají v bouřkách v oblacích s velkou vertikální mohutností a rychlostí výstupného proudu. O tom, jak velké škody napáchají, rozhoduje nejen jejich velikost, ale i rychlost větru při bouřkách. Čím je velikost krup a rychlost větru vyšší, tím jsou škody vyšší. Kvůli nárůstu teplot nedochází tak často ke střídání teplých a studených period hlavně v letním období a počet bouřek klesá. Tento pokles je patrný z následujícího grafu. Zároveň se výrazně v čase nemění počet dnů s kroupami, nejčastější výskyt je v průměru jedenkrát za rok. V posledních dvou letech byl výrazně vyšší počet krup registrován v Evropě v roce 2021, kdy byla zaznamenána i rekordní kroupa o velikosti 13,5 cm spadlá v blízkosti polského Lodže, informuje Dr. Možný.

S růstem počtu tropických dnů automaticky neroste počet dnů s bouřkami a kroupami u nás. Mohou se ale vyskytnout ničivější kroupy kvůli nárůstu jejich velikosti a zesílení jejich účinku při větším větru, vysvětluje dále autor článku.

Graf průměrného počtu dnů s bouřkami a kroupami
Průměrný počet dnů s bouřkami a kroupami v jednotlivých desetiletích, v letech 2021 a 2022 ve Znojmě-Kuchařovicích

Na portále Agrorisk (www.agrorisk.cz) lze nalézt nejaktuálnější předpovědi abiotických rizik, včetně vysokých teplot a silného větru pro naše území pro jednotlivé katastry. Míra rizika je označena slovně a barevně, například vysoké riziko je označeno červeně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down