22.11.2017 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výskyt dvou nejvýznamnějších původců virových chorob

Monitoring výskytu škodlivých činitelů je důležitou součástí integrovaných systémů ochrany. Jeho úkolem je sledovat potenciální nebezpečí a vysílat signály pro následná opatření na úrovni státních orgánů i na úrovni jednotlivých zemědělských subjektů. Pro virové choroby jsou tato data zvláště důležitá, neboť se jedná o choroby s vysokou škodlivostí a také s nesnadným způsobem ochrany proti nim.

Virové choroby obilnin byly v minulosti rozšířeny pouze v níže položených, relativně teplejších a sušších oblastech středních, severních a východních Čech, jižní Moravy a na Hané. V roce 2015 však byly silné výskyty zaznamenány i v oblastech s vyšší nadmořskou výškou (nad 450 m n. m.). Globální oteplování ovlivňuje výskyt chorob i hmyzích vektorů a je pravděpodobně i příčinou jejich rozsáhlejších nálezů. Zvýšená teplota, měnící se srážkové poměry, nové způsoby pěstování – především úzké osevní sledy a změny ve složení pěstovaných plodin jsou podstatnými faktory podporujícími větší šíření virových chorob obilnin.

V práci Ing. Jany Chrpové, CSc., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., a kolektivu zveřejněné v listopadovém vydání časopisu Úroda je vyhodnocen výskyt žluté virové zakrslosti ječmene (BYDV) a virové zakrslosti pšenice (WDV) v letech 2005–2012 a také rok 2015 pro všechny kraje České republiky. Výsledkem je orientační vymezení oblastí výskytu, v nichž je nutné věnovat preventivním opatřením proti virovým chorobám zvýšenou pozornost.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down