04.06.2022 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výskyt dospělců makadlovky řepné v porostech cukrovky

Již v polovině května byly zaznamenány na řadě teplejších lokalit výskyty imag 1. generace makadlovek (m. řepná a lebedová). Situace ukazuje na postupný nárůst četnosti zachytávaných jedinců ve feromonových lapačích instalovaných v porostech cukrovky. Tam, kde dosáhl vrchol náletu již v minulém týdnu, je doporučeno aplikovat insekticid do sedmi dní. Jedná se o oblasti Polabí a jižní Moravy. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Ošetření insekticidy se podle portálu cílí na dospělce před vykladením vajíček. Nejvyšší účinnost je proti dospělcům první generace z důvodu vyšší prostupnosti postřiku (rostliny řepy jsou ještě malé a postřik se dostane i k ukrytým motýlům pod listy). První generace bývá málo početná a zahubí se vyšší procento populace. Dalším faktorem, který hraje roli v účinnosti ošetření proti první generaci, je, že hromadný výlet dospělců je synchronizovaný do relativně krátkého časového období, kdy stačí jeden až dva postřiky, které často vyřeší problém s makadlovkou na celou sezónu a v neposlední řadě je účinnost pyretroidů v chladném jarním období vyšší.

Načasování postřiku se určuje podle náletu dospělců do feromonového lapáku. Rozhodnutí o ochraně se provede v závislosti na škodlivosti v předchozích letech. Pokud makadlovka na lokalitě škodí pravidelně, je dobré provést preventivní postřik proti dospělcům i při nízkém náletu (do pěti dospělců/lapák/týden). Škodlivost je ovlivněna průběhem počasí v letním a podzimním období, které je v době letu 1. generace těžké předpovědět.

V tomto období je tedy doporučeno prohlédnout porosty a aplikaci spojit s ošetřením proti dalším škůdcům, kteří se v porostech vyskytují (mšice maková, mšice broskvoňová a housenky můr). Aplikace směřovaná na vajíčka a mladé housenky bývají méně účinné. Housenky jsou ukryté v srdéčku řepy a chemický přípravek na ochranu rostlin je málo efektivní. Dospělci jsou aktivní v noci a vyšší účinek bude mít aplikace ve večerních nebo nočních hodinách. Pokud se vyskytnou vysoké nálety do lapáku v pozdějších fázích vývoje řepy, je nutné zásah opakovat. V hustém zapojeném porostu je nutné aplikovat minimálně 400 l/ha vody, aby se docílilo kvalitního ošetření spodní části listů i srdéčkových listů (vyšší účinnost tedy mají postřikovače s podporou vzduchu), doporučuje portál.

Z preventivních opatření se potvrzuje efekt orby po sklizni, která redukuje larvy a kukly v půdě, a dále důsledná likvidace plevelů z čeledi Chenopodiaceae (jedná se rovněž o hostitele škůdce), včetně dodržení delšího odstupu řepy v osevním sledu.

V porostech řepy se podle portálu současně s makadlovkami objevují již od poloviny května i silné výskyty mšic (m. maková a m. broskvoňová), které vyžadují ochranu.

Aktuální situaci o výskytu ŠO řepy cukrovky je možné sledovat na Rostlinolékařském portálu v aplikacích Mapy výskytu ŠO nebo Aktuální výskyty v okrese.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down