28.02.2024 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výskyt chorob a škůdců v obilninách v roce 2023

Hlavním faktorem ovlivňujícím zemědělství a zároveň faktorem, na který má pěstitel prakticky nulový vliv, je průběh počasí, který se v posledních letech dynamicky mění. Přibývají delší období suchého, či naopak vlhkého počasí, delší teplé periody se střídají s chladnými, a to i v měsících, pro které nebývalo toto počasí typické. To má zásadní vliv na druhy škodlivých činitelů, ať už chorob nebo škůdců, které se v daném roce prosadí výraznější měrou a budou ovlivňovat výnos. Tato skutečnost mnohdy znesnadňuje pěstitelům plánování pesticidních zásahů. Stále důležitější se tak stává pravidelné sledování porostů, monitoring škodlivých činitelů a jejich dynamika vývoje.

Monitoring chorob a škůdců

Zkušební stanice Kluky se prakticky od počátku své existence zaměřuje nejen na provádění registračních a demonstračních pokusů, ale rovněž ve spolupráci s externími spolupracovníky pravidelně monitoruje výskyt a vývoj chorob a škůdců v hlavních hospodářských plodinách na území prakticky celých Čech. V současné době tak pravidelně (jedenkrát týdně) navštěvují zhruba 70 pozorovacích stanovišť, což jim poskytuje velmi dobrý přehled o aktuální situaci v jednotlivých plodinách.

Konkrétní výskyty

V článku zveřejněném v časopise Úroda (3/2024) se Ing. Tomáš Fiala ze Zkušební stanice Kluky na základě monitoringu chorob a škůdců věnuje shrnutí jejich výskytu v obilninách v uplynulé sezóně. V ozimé pšenici byly zásadními choroby pat stébel (díky průběhu počasí ve vegetační sezóně tyto patogeny nezpůsobily významnější škody na výnosech), z listových chorob pak braničnatka pšeničná a rez plevová, zhruba na čtvrtině pozorovacích stanovišť zaznamenali také padlí travní. Klasové choroby nebyly v loňském roce významné. U ozimého ječmene došlo v průběhu jara k šíření hnědé skvrnitosti, a to v různé intenzitě v některých porostech dosahovala až 15 %. Sušší ráz počasí ve druhé polovině vegetace způsobil její pokles, stejně jako dalších listových chorob. Rhynchosporiová skvrnitost se vyskytovala přibližně na čtvrtině monitorovaných stanovišť. Padlí travní se podobně jako v ozimé pšenici vyskytovalo v menší míře. Ramuláriová skvrnitost byla v roce 2023 záležitostí zejména lokalit, kde se vyskytuje pravidelně a kde je zásah proti ní součástí pěstební technologie, informuje Ing. Fiala s tím, že podobně jako u ozimého ječmene byla také u jarního ječmene nejvýznamnější chorobou hnědá skvrnitost.

Ze škůdců v roce 2023 podle autora článku stály v obilninách za zmínku pouze larvy kohoutka modrého a černého.

Více informací přináší březnové vydání časopisu Úroda (3/2024).*

Úvodní fotografie: Plošné napadení ozimé pšenice rzí plevovou Foto Tomáš Fiala

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down