Vychází nová hvězda. Elatus Era

Společnost Syngenta uvádí dlouho očekávanou novinku do obilnin – fungicid Elatus™ Era! Je to revoluční přípravek s novou účinnou látkou Solatenol™, která svou fantastickou účinností překvapuje pěstitele po celém světě.

V loňském roce byl uveden ve Francii, Německu nebo Británii s fenomenálním úspěchem. Nezávislé instituce a poradci
z těchto zemí se shodují, že účinnost přípravku Elatus™ Era je mimořádná. Proč to tak je a co nabídne tento funigicid českým pěstitelům?

Elatus Era je silnější

Solatenol je zcela nová účinná látka, která se může pochlubit množstvím kvalit. Jednou z hlavních charakteristik je, že je to nejsilnější fungicid ze skupiny karboxamidů nebo chcete-li SDHI fungicidů. Na potlačení patogena totiž stačí mnohonásobně menší koncentrace účinné látky, než je tomu v porovnání s konkurenčními účinnými látkami ze stejné skupiny (graf 1).

Kromě toho obsahuje přípravek Elatus Era druhou účinnou látku – velmi silný a širokospektrální prothiokonazol. Díky tomu poskytuje tato novinka velmi silnou účinnost především při preventivních aplikacích, dokáže si ale poradit i s kurativními situacemi.

Elatus Era je stabilnější

Výsledků z testování tohoto přípravků má společnost bez nadsázky tisíce. Ve všech pokusech se novinka chovala zcela konzistentně, dosahovala špičkových výsledků účinnostních i výnosových – stabilně napříč plodinami, oblastmi, při různých úrovních infekčního tlaku, každoročně. Stabilitu přípravku také vnímá společnost v extrémní dlouhodobosti účinku. Výsledky dokazují, že i pět týdnů po aplikaci je na povrchu listu i v listovém pletivu dostatečné množství účinné látky na to, aby poskytla dokonalou ochranu před chorobami. Touto dlouhodobostí také mimořádně vybočuje od stávajících fungicidních řešení.

Elatus Era je kompletnější

Přípravek je zaregistrován proti širokému spektru houbových chorob (tabulka). Díky tomuto spektru zabezpečí kompletní ochranu proti všem listovým chorobám, které se v obilninách vyskytují. Zcela bezkonkurenční je účinnost solatenolu především na braničnatky a rzi.

Optimálním termínem aplikace je fáze BBCH 39, při které bylo dosaženo nejlepších výsledků. Doporučená dávka je 0,8 l/ha, která poskytuje perfektní ochranu listu. Na porosty s nejvyšším potenciálem může pěstitel vyskoušet i plnou dávku 1 l/ha, která je bezkonkurenční prakticky za všech okolností. Výsledky dokazuje například graf 2, na kterém jsou vidět průměrné výnosové výsledky ze dvou pokusů v ČR z roku 2017 (Trutnov, Velká Bystřice) ve dvou termínech aplikace.

Jaké jsou tedy hlavní přednosti nového fungicidu Elatus Era?

• Obsahuje novou účinnou látku Solatenol TM, která je nejsilnějším karboxamidemna trhu.
• Vykazuje nepřekonatelnou účinnost na braničnatky a rzi, a tím tu nejkvalitnější ochranu praporcového listu.
• Má nejširší registrované účinnostní spektrum z fungicidů ze stejné skupiny.
• Poskytuje extrémní dlouhodobost účinku.
• Aplikace zabezpečí nejdéle zelený výkonný list, který zajistí nejvyšší navýšení výnosů. To vše ale bez oddálení termínu sklizně na pozdější období.
• Není vyloučen z použití v ochranném pásmu podzemních a povrchových vod.

Ing. Eva Kabylová,
Syngenta Czech s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down