10.02.2023 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vybrat to správné

Jak na semináři společnosti SEED SERVICE informoval Oldřich Zavřel ze společnosti SEED SERVICE, správný výběr směsi do TTP je základem úspěchu. „Je potřeba si položit základní otázky: zda budeme sklízet na seno nebo na senáž, pro jakou kategorii zvířat, jaké máme k dispozici půdy. Také je nutné dobře načasovat sklizeň travních porostů,“ uvedl řečník.

Z lučních směsí pro pět až osm let je v nabídce firmy například Louka raná obsahující dominantní srhu laločnatou, která zajišťuje časný nárůst velkého objemu píce. Směs je doplněna o další rané druhy a odrůdy a je vhodná na vlhčí i sušší stanoviště. Nejčastěji se zakládá blízko středisek, aby se na ni mohlo vyvážet organické hnojení (kejda, močůvka). První seč je nutné provést na začátku metání srhy.

Směs Louka pozdní obsahuje jako krycí plodinu jednoletý jílek, a proto poskytuje dostatečné množství píce již v prvním roce. Porosty lze sklízet o něco později, mají vysokou nutriční hodnotu a lze je občas spásat.

Luční směs do sucha se řadí mezi středně rané. Velmi dobře snáší sušší podmínky, poskytuje vysoké výnosy ve všech sečích. Obsažený hybridní jetel Pramedi je odolnější, vytrvalejší, a zvyšuje kvalitu píce. Tyto porosty lze rovněž občas spásat.

Pastevní směsi

V této oblasti upozornil Oldřich Zavřel na směs Pastvina raná, která je založena na raných rychle rostoucích odrůdách trav. Jednoletý jílek zde funguje opět jako krycí plodina a zajišťuje dostatečné množství píce již v prvním roce. Porost obsahuje vysoký podíl jednoduchých sacharidů. Směs je vhodná pro intenzivně využívané pastviny.

Pastvina pozdní je určena k postupnému spásání. Díky pozdní odrůdě srhy je porost odolný vůči suchu. I tato směs nabízí vysoký obsah jednoduchých sacharidů.

Směs Obnova pastvin obsahuje převážně rychle rostoucí volně trsnaté druhy trav a je vhodná zejména pro přísevy do chladnějších oblastí s dostatkem srážek. Její součástí není jetel plazivý.

Pastvina zátěž je intenzivní směs založená na kostřavě rákosovité a kostřavových festuloliích. Tyto trávy jsou návykové, a proto je vhodné v době jejich spásání zamezit přístup skotu na jiné pastviny. Výhodou je značný nárůst hmoty i v méně příznivých podmínkách, odolnost k suchu, podmáčení i k sešlapání. Porost dobře obrůstá až do konce podzimu. Tato pastvina je nejvhodnější pro skot bez tržní produkce mléka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down