
Řepka olejka představovala z dlouhodobého hlediska rentabilní plodinu na našich polích. V současnosti se rentability dosahuje při výnosu kolem tří a půl tuny na hektar. Proto se pěstitelům vyplatí vybírat stále výkonnější odrůdy. Každoročně sortiment obohacuje řada hybridních i liniových novinek. Nejen s nově registrovanými odrůdami seznámil účastníky semináře v Hluku Ing. Petr Zehnálek ze zkušební stanice ÚKZÚZ Hradec nad Svitavou.
Jak ve svém článku píše Ing. Hana Honsová, Ph.D., v pokusech s odrůdami řepky pro Seznam doporučených odrůd v roce 2025 dosáhl rozdíl ve výnosu mezi hybridními a liniovými odrůdami v průměru devíti procent ve prospěch hybridů. Liniové odrůdy v roce 2025 v průměru poskytly 4,57 t/ha, zatímco hybridní 4,97 t/ha. V minulých letech byly rozdíly menší i větší. V roce 2024 šlo jen o šest procent, v roce 2023 se jednalo o dvanáct procent a v roce 2022 o patnáct procent.
V teplé oblasti (řepařské) v roce 2025 v pokusech pro Seznam doporučených odrůd poskytl nejvyšší výnos hybrid Nebraska a na druhém místě skončil hybrid LID Invicto, zatímco v chladné (bramborářské) vyhrála hybridní odrůda LID Invicto, po které následoval hybrid Romeo. Z liniových v teplé i v chladné oblasti zvítězila odrůda Sněžka. V tříletém průměru (2023–2025) se v teplé pěstitelské oblasti podařilo vyhrát hybridu LID Invicto, který zvítězil také v chladné oblasti. Z liniových odrůd v teplé oblasti poskytly nejvyšší výnos Status a Salute, v chladné Wally. Mezi hybridy navržené na registraci pro zásev 2026 patří DK Plener, Halcantara, LG Adamant, LG Adapt, LG Adventus, Medici, PT326 a Washington. Sortiment novinek doplňuje jedna liniová odrůda Viktorka.
Středně raná hybridní odrůda DK Plener má střední až vysoké rostliny. Na střední úrovni se nachází odolnost vůči poléhání. Obsah oleje v semenech se pohybuje na nižší úrovni. V registračních pokusech odrůda v teplé oblasti zaostala za průměrným výnosem o čtyři procenta a v chladné o jedenáct procent. Pro vysvětlení, sto procent výnosu v teplé oblasti v tříletém průměru (2023 až 2025) představuje 4,75 t/ha a v chladné 4,83 t/ha. Polopozdní hybrid LG Adamant má středně vysoké rostliny a vykazuje průměrnou až vysokou odolnost proti poléhání. V semenech má nízký obsah oleje. Odrůdě se více dařilo v chladné oblasti, kde překonala průměrný výnos o dvě procenta, zatímco v chladné zůstala na průměru. K polopozdním patří i hybrid LG Adapt, který má střední až vysoké rostliny a střední až vyšší odolnost vůči poléhání. Obsah oleje se pohybuje na vysoké úrovni. V teplé i v chladné oblasti odrůda překonala průměrný výnos o tři procenta. Polopozdní hybridní odrůda LG Adventus má vysoké rostliny a vykazuje střední až vysokou odolnost proti poléhání. Obsah oleje v semenech dosahuje střední až vysoké úrovně.
Úvodní foto: Pěstitelé řepky mají k dispozici stále výkonnější odrůdy Foto Hana Honsová
Celý článek najdete v časopisu Farmář č. 1/2026.