Kořeny kukuřice napadené larvami bázlivce kukuřičného dokáží „volat o pomoc“. Uvolňují totiž chemickou látku, která přitahuje přirozené nepřátele tohoto škůdce. Neplatí to ale pro všechny odrůdy.
Mimořádný objev se podařil vědcům ze švýcarské Univerzity Neuenburg pod vedením Teda Turlingse, ředitele pro výzkum, kteří spolupracovali s dalšími ústavy. Studie, o které univerzita informovala v tiskové zprávě, ukázala, že kukuřicí uvolňovaná látka přitahuje háďátka, která napadají a usmrcují škodlivé larvy. Izolace prchavé látky nebyla snadná a vědcům se podařila díky šokovému zmrazení kořenů tekutým dusíkem, následné pulverizaci materiálu a konečné analýze molekuly. Tu se podařilo odlišit porovnáním napadených a zdravých kořenů. Jde o substanci na základě caryophyllenů (obsahuje je mnoho dalších rostlin).
Pokusy ale prokázaly další zajímavou skutečnost. Odrůdy pěstované v USA, které jsou bázlivcem napadány, žádné chemické signály nevydávají. „V Severní Americe se schopnost produkovat caryophylleny s největší pravděpodobností ztratila během procesu selekce. Kukuřice, která se nyní v těchto regionech pěstuje, není proto schopna se škůdci touto cestou bránit,“ konstatoval Ted Turlings.
Aby se zjistilo, jak přesně rostlina háďátka prostřednictvím chemického signálů ke škůdci láká, založili vědci polní pokusy na pokusné stanici v Maďarsku. Volba stanoviště nebyla náhodná, bázlivec se totiž v Evropě nejprve objevil kolem roku 1990 v Bosně. Prokazatelně pochází ze Severní Ameriky a evidentně byl na náš světadíl zavlečen na palubě letadla během války v bývalé Jugoslávii. Následně se brouk rozšířil po celém Balkánu a také v okolí mnoha evropských letišť. Ve Švýcarsku byl nalezen pouze v okolí města Tessin, v České republice zatím pouze několik exemplářů na jižní Moravě.
Výsledky pokusů byly podle Teda Turlingse úspěšné: „Naše práce otevírá perspektivy v oblasti biologické ochrany proti škůdcům. Lze si představit, že v budoucnu se budou pěstovat takové odrůdy, které budou atraktantní látky obsahovat přesně v takové koncentraci, která posílí účinnost háďátek. Na této bázi by mohl vzniknout takový způsob ochrany, který se na rozdíl od dosavadních obejde bez použití pesticidů.“ Další pokroky v této oblasti by zemědělcům umožnily snížit náklady. V USA výdaje na pesticidní ochranu proti bázlivci kukuřičnému ročně překračují miliardu dolarů.