27.02.2023 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Všestranný první jarní fungicid

Při časném jarním ošetření ozimých pšenic i ječmenů potřebujeme chránit porosty proti poměrně širokému spektru chorob. Zaměřujeme se na choroby pat stébel, pravý stéblolam i listové choroby. Zdraví bází stébel je jedním ze zásadních faktorů, které nám napomáhají udržet optimální kondici porostů.

Zdravé báze umožňují mladým rostlinám, které úspěšně překonaly zimu, lépe fungovat.  Zdravé báze zajišťují dobrý příjem vody i živin a rostliny tak mají optimální podmínky pro svůj růst a vývoj v průběhu celé vegetační sezóny.

Fungicid Unix

Pro široké spektrum účinku nejen na listové choroby, ale i stéblolam je fungicid Unix perfektní volbou.

Výhodou je jeho účinnost na oba patotypy stéblolamu (pšeničný i žitný) a poměrně široké spektrum listových chorob (padlí travní u pšenice i ječmene, braničnatka pšeničná, hnědá a rhynchosporiová skvrnitost u ječmene).

Nízká teplota nevadí

Při aplikacích v časném jaře se velmi často potýkáme s poměrně variabilním a ne příliš ideálním průběhem počasí pro aplikace, asi nejvíce nás trápí nízké teploty. Ty mohou být problematické v případě aplikace produktů s obsahem azolů. Pro jejich dobrou účinnost potřebujeme teplotu minimálně 8–10 °C. Fungicid Unix nemá s nižšími teplotami žádný problém. Spolehlivě funguje a zajišťuje ochranu už od 5 °C.

Ideální načasování

Pokud se chceme při ochraně porostů zaměřit na stéblolam i listové choroby, ideální termín pro aplikaci je na počátku sloupkování v BBCH 30. Stéblolam totiž prorůstá do pletiv bází stébel v době sloupkování až od počátku prodlužovacícho růstu. Rozvoj patogena musíme zastavit dříve, než trvale poškodí pletiva bází, pak už jsou škody nevratné. Tento termín je pro fungicid Unix ideální také proto, že aplikace proti listovým chorobám se provádí preventivně, což přináší vynikající účinek. Fungicid Unix chrání rostliny asi 3–4 týdny, takže překleneme období od obnovení vegetace růstové fáze, kdy se budeme zaměřovat na intenzivní a vysoce důležitou ochranu praporcového listu. V případě, že vyžadujeme už v časném jaře poměrně intenzivní ochranu, můžeme fungicid Unix použít v tank mix kombinaci s fungicidem Plexeo.

Ochrana rostlin i regulace růstu v jednom TM

V období počátku sloupkování také velmi často řešíme, zejména u ozimů, první regulační zásah. Zaměřujeme se především na posílení báze stébla a rozvoj kořenů a u dlouhostébelných odrůd také na krácení. Zde je fungicid Unix velmi dobrým partnerem. Lze ho použít v tank mix kombinaci s regulátory růstu Moddus i Moddus Flexi. Fungicid Unix nemá na rozdíl od azolů synergický efekt na intenzitu krácení. Tato kombinace je proto pro rostliny mnohem šetrnější a dá se uplatnit i u odrůd s krátkým stéblem nebo v sušším jaru, kdy se při regulaci potřebujeme zaměřit především na funkci posílení.

Při použití fungicidu Unix v tank mixu s EC nebo ME formulacemi doporučujeme nejprve v aplikačním zařízení rozpustit Unix a poté přidávat tekuté produkty na ochranu rostlin, abychom předešli případným problémům s rozpustností WG formulace.

Svažité pozemky

Unix je výbornou volbou časně jarní fungicidní ochrany, pokud hospodaříte na svažitých pozemcích. Jeho použití je zde bez omezení.

Aplikujte časně na jaře fungicid Unix a máte vyhráno!

Ing. Václava Spáčilová, Ph.D.
Syngenta Czech

*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down