09.12.2023 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vliv současných mrazů na porosty ozimů

Po srážkově bohatém konci srpna nastal velmi suchý měsíc září, srážkově normální byl říjen, kdy se však srážky vyskytovaly nerovnoměrně, a listopad byl naopak srážkově nadnormální. Teplotně silně nadnormální byly oba podzimní měsíce září a říjen, teplé období pokračovalo i počátkem listopadu. Nepřekvapí proto, že na našich polích jsme se mohli setkat s přerostlými porosty ozimů, zejména řepek, ale také s nerovnoměrným vzcházením některých porostů, či porosty dobře zapojenými. Informuje o tom zpráva výzkumného týmu Biologie stresu a biotechnologie ve šlechtění z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně (VÚRV).

Porosty chráněny

Podmínky pro intenzivní růst a vývoj ozimů pokračovaly podle těchto odborníků až do první dekády listopadu, po kterém následoval pokles teplot a na počátku prosince mrazivé dny s minimálními teplotami v přízemní vrstvě vzduchu mezi –15 až –20 °C a níže. Zároveň byly mrazy doprovázeny bohatou sněhovou nadílkou okolo 10 a více cm sněhu téměř ve všech zemědělsky významných oblastech. Porosty ozimů byly a jsou dobře chráněny před mrazem, silnější poškození starších listů lze očekávat u mohutně narostlých řepek, uvádějí odborníci z týmu Biologie stresu a biotechnologie ve šlechtění.

Podmínky pro rozvoj patogenů

Vzhledem k tomu, že sníh napadl na nezmrzlý povrch půdy, vytváří se podle odborníků podmínky (vlhko a tma), které by po dlouhodobém přetrvání sněhu umožnily napadení rostlin zimními patogeny.

Detailní výskyt rizika působení mrazů či napadení plísněmi porostů je možné sledovat na stránkách portálu AgroRisk.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down