Výnosy máku v České republice se v současnosti nedaří podstatně zvyšovat. Jednu z možností, jak situaci zlepšit, představuje vysévání vysoce kvalitního osiva, které vzejde i za stresových podmínek, za sucha nebo mokra. Rychlé a vyrovnané vzcházení a dosažení optimální hustoty porostu silných rostlin je základním předpokladem pro dosažení vysokého výnosu.
Při hodnocení kvality osiva se standardně zjišťuje klíčivost v optimálních teplotních a vláhových podmínkách. S klíčivostí máku obvykle nebývají problémy. Požadovanou hranici 80% klíčivosti stanovenou pro uznání partie osiva často vysoce překračují.
Ideální podmínky při vzcházení semen máku ale na poli nikdy nenastávají. Často se seje za sucha. S nedostatkem vláhy se některá semena vyrovnávají lépe, jiná hůře. Škodí i vysoká vlhkost, kdy jim při vzcházení chybí vzduch. Tématem se v Úrodě č. 3/2024 zabývá spolu s dalšími autory Ing. Hana Honsová, Ph.D.
Záleží na vitalitě osiva
Kvalita osiva, vyjadřovaná semenářskými hodnotami, především klíčivostí, nepostihuje plně biologickou hodnotu osiva, která má rozhodující vliv na polní vzcházivost, vývoj porostů i konečný výnos.
Rozdíl mezi zjištěnou klíčivostí a vlastní polní vzcházivostí osiva souvisí se životností neboli vitalitou osiva. Vitalita představuje přirozený potenciál zdravých semen umožňující rychlé klíčení a vzcházení po zasetí za rozmanitých podmínek prostředí. Obecně vitalita vyjadřuje stupeň tolerance osiva k nepříznivým podmínkám při klíčení a vzcházení a stabilitu kvality při uskladnění.
Projevem snížené kvality osiva není jen pokles polní vzcházivosti, ale také snížená rychlost a vyrovnanost vzcházení, abnormality v růstu klíčních rostlin, zvýšená vnímavost vůči infekci půdními organismy a snížená výnosová schopnost porostu. Semena s vyšší vitalitou jsou schopna vzejít i za méně příznivých podmínek než méně vitální semena, a to při stejné laboratorní klíčivosti.*
Úvodní foto: Hustota porostů se vesměs pohybovala na dobré úrovni Foto Hana Honsová