03.09.2014 | 09:09
Autor:
Kategorie:

Zlatý klas s kytičkou pro Výzkumný ústav bramborářský

Topinambur je podle ředitele Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod, s. r. o., Ing. Jaroslava Čepla, CSc., nedoceněnou plodinou. To už však neplatí po letošním mezinárodním agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích, kde obdržel Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s. r. o., nejvyšší ocenění mezi Zlatými klasy – Zlatý klas s kytičkou, za kolekci čtyř klonů topinamburu Rút, Karin, Zlata a Skarlet.

Návštěvníci Země živitelky měli možnost si mladé hlízy topinamburu prohlédnout, stejně jako kvetoucí rostliny. Pro zájemce připravil VÚB také metodiku pro výběr optimálních technologických postupů pěstování topinamburu s důrazem na užitkový směr pěstování či recepty na kulinářské speciality z topinaburu.

Jedinečné ocenění VÚB připadlo právem, neboť v současnosti neexistují v ČR žádné další právně chráněné odrůdy topinamburu. Topinambur jako víceletá alternativní plodina 21. století má širokou škálu uplatnění – od výroby etanolu, bioplynu a tepla po využití ve farmaceutickém průmyslu a v krmivářství. Jako kořenovou zeleninu lze topinambur sklízet celoročně. Významný je obsah inulínu a minerálních látek. Topinambur lze využít v ekologickém zemědělství (má pozitivní meliorační vliv), navíc není v našich podmínkách napadán chorobami ani škůdci, proti kterým by bylo nutné použít přípravky chemické ochrany rostlin.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down