13.07.2015 | 02:07
Autor:
Kategorie:

Průvodce novými odrůdami

Novinkami, které prezentovala společnost VP AGRO, spol. s r. o., na výstavě Naše pole, jsou v ozimé pšenici odrůdy RGT Rebell, RGT Reform a RGT Viriato, v ozimém žitě Brandie a ozimé řepce Diego a RGT Bonzzai. Zajímavé informace se dozvěděli návštěvníci také o dalších odrůdách sortimentu.

Jak předeslal Ing. Petr Shejbal, vedoucí oddělení osiv společnosti VP Agro, spol. s r. o., novinky sortimentu se týkají zejména ozimé pšenice. První je RGT Rebell (A) ze šlechtění firmy RAGT, s velmi dobrou potravinářskou kvalitou, kde dominuje především pádové číslo. Vyzdvihl dále velmi vysoký výnos. Významné pozitivum pro zemědělce vidí Ing. Shejbal v odolnosti vůči stéblolamu, tím pádem i bezproblémovém setí po obilnině. Zdravotní stav odrůdy je celkově na velmi dobré úrovni.

Další novinkou je ozimá pšenice RGT Reform (A) ze stejného šlechtění jako RGT Rebell. „Tato odrůda se z roku na rok stala v Německu nejmnoženější ozimou pšenicí,“ zdůraznil řečník. Podle jeho slov by měla být ještě výnosnější než RGT Rebell, v současné době je v Německu nejvýkonnější A odrůdou s velice stabilním a vysokým pádovým číslem a stabilní potravinářskou kvalitou. Nemá problém s mrazuvzdorností, zdravotní stav je hodnocen také velice dobře, doplnil Ing. Shejbal.

Třetí novinkou v sortimentu ozimé pšenice je osinatá odrůda RGT Viriato (A). Jde o francouzskou, krátkou, velice stabilní, nepoléhavou odrůdu s vysokým výnosem a velmi dobrým zdravotním stavem, vypočítal řečník. Jako francouzská odrůda by mohla mít problémy s mrazuvzdorností, ale opak je pravdou. Odrůda je vhodná pro intenzivní technologie pěstování.

Z dalších odrůd Ing. Shejbal připomněl ozimou pšenici Matchball (A) z branišovického šlechtění, která ukončila v roce 2013 registrační řízení jako nejvýkonnější A odrůda. Při vysokých intenzitách je nutné věnovat pozornost kvalitativnímu přihnojení pro zachování kvality, zdůraznil řečník. Zmínil také odrůdu z bavorského šlechtění Nelson (E), která se za poslední tři roky na trhu ukazuje v dobrém světle díky komplexu vlastností, kam patří mrazuvzdornost, zdravotní stav zejména listového aparátu, dobrá odolnosti vůči jarním přísuškům a vysoký výkonu ve své jakostní kategorii. Na první pohled zaujme širokým praporcovým listem.

V ozimé řepce se Ing. Shejbal zastavil u dvou novinek – liniové odrůdy Diego a polotrpasličího hybridu RGT Bonzzai. Obě v loňském roce úspěšně prošly registračními zkouškami v České republice. Diego (vyšlechtěna v Německu firmou Dieckmann Seeds) je podle řečníka v současné době nejvýkonnější liniovou odrůdou registrovanou v ČR. Patří ke středně dlouhým odrůdám s dobře hodnoceným poléháním a zdravotním stavem. RGT Bonzzai (šlechtění RAGT) se vyznačuje nízkým vzrůstem s velmi dobře hodnoceným poléháním a zdravotním stavem ohledně fómy, hlízenky i plísně zelné. Z odrůd, které prošly registrací v loňském roce, měla největší HTS, uvedl Ing. Shejbal.

Dalším obilninám v nabídce se věnovala Ing. Marcela Jirglová, manažerka zahraničního obchodu společnosti VP Agro. Novinkou je typicky zrnová hybridní odrůda žita Brandie registrovaná v roce 2014 v Polsku. Charakterizují ji vysoký výnos zrna tvořený velkou HTZ, velmi dobrý zdravotní stav (nízká náchylnost k napadení padlím a rzí pšeničnou) i přezimování. Vzhledem ke kompenzačnímu typu disponuje schopností vyrovnat se se všemi stanovišti.

Manažerka zahraničního obchodu také připomněla šestiřadý ozimý ječmen Anja a dvouřadý Sandra. Anja byla skokanem roku 2014 v Německu, kde zaznamenala největší nárůst množitelských ploch. „Tuto odrůdu jsme si vybrali, protože nás zaujala její výkonnost, měla nejvyšší výnos v registracích v Německu, má také velmi dobrý zdravotní stav i odolnost k poléhání a proti lámání klasů,“ uvedla. U Anji dále vyzdvihla velmi dobrou mrazuvzdornost. Na rozdíl od šestiřadých nemají dvouřadé ječmeny v České republice na růžích ustláno. To ovšem podle Ing. Jirglové neplatí o odrůdě Sandra, která je v tuzemsku úspěšná a funguje jako vylepšující ječmen.

Z odrůd pro využití na biomasu pro bioplynové stanice jmenovala hybridní žito Hellvus a Helltop a tritikale Balu PZO. Jak vysvětlila, žito snese všechny podmínky, ale mělo by být zaseté do Václava, protože poté může hůř odnožovat. Žitnou siláž vidí Ing. Jirglová jako jistou rezervu krmivové základny skotu i bioplynových stanic, která je k dispozici o dva až tří měsíce dříve než kukuřičná siláž. Tritikale je oproti žitu k termínu výsevu vstřícnější a také výnosnější, nehodí se však do všech podmínek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down