29.10.2014 | 01:10
Autor:
Kategorie:

Bramborářské dny po čtyřiadvacáté

Minulý týden proběhly v Havlíčkově Brodě tradiční bramborářské dny, v pořadí již čtyřiadvacáté. Během odborného semináře Brambory 2014 měli možnost pěstitelé i další příznivci brambor načerpat nejdůležitější informace týkající se brambor od nejfundovanějších odborníků ve svém oboru. Celou akci zaštítily Ústřední bramborářský svaz ČR a Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s. r. o. Prezentovala se zde řada bramborářských firem zastupujících odrůdy, nabízejících mechanizaci, hnojiva či pesticidy. Nechyběla ochutnávka brambor a výrobků z nich a výstava odrůd brambor, k vidění byly i klony topinamburu oceněné v letošním roce Zlatým klasem.

Letošní sklizeň se podle Českého statistického úřadu odhaduje téměř o čtvrtinu vyšší než loni, zhruba 668 tisíc tun brambor (bez započtení domácností). Ve srovnání s desetiletým průměrem je však úroda o 11,8 % nižší. Průměrný hektarový výnos dosahuje 27,86 tun. Letos osázeli pěstitelé bramborami kolem 24 tisíc hektarů. I přesto, že meziročně vzrostla pěstební plocha brambor o 3,4 %, stále je o třetinu nižší než v roce 2004.

Tuzemští pěstitelé jsou z mnoha důvodů pod velkým tlakem, cena brambor se v současnosti pohybuje kolem 2 až 2,50 Kč/kg. Brambory sklizené za vyšší vlhkosti půdy jsou často postiženy hnilobou hlíz, proto bude zřejmě problém s jejich skladováním.

Alarmující je v letošním roce podle Ing. Miloslavy Táborské z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského výskyt původce bakteriální kroužkovitosti brambor. Do doby konání bramborářských dnů byl z 2589 prověřovaných vzorků sadbových brambor potvrzen výskyt bakteriální kroužkovitosti brambor u dvou vzorků, u dalších čtyř je podezření. V posledních osmi letech bylo kroužkovitosti velmi málo, nebo se nevyskytovala vůbec.

Podle Ing. Miloslava Chlana, předsedy Ústředního bramborářského svazu ČR (ÚBS), je propagace spotřeby brambor základem jejich pěstování. ÚBS podporuje pěstitele brambor v mnoha ohledech, jak ostatně můžete slyšet i z úst Ing. Chlana.*

 

Více informací se dozvíte v týdeníku Zemědělec.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down