30.01.2016 | 03:01
Autor:
Kategorie:

Aplikace kejdy a digestátu pod patu

Jeden ze série seminářů společnosti KWS OSIVA, s. r. o., s názvem Kukuřice v praxi 2016 se uskutečnil v Hradci Králové. Principy metody strip-till vysvětlil zástupce společnosti AgriTechnika, s. r. o., Ing. Ladislav Balázs.

V posledních letech se podle jeho slov dostávají do popředí tzv. půdoochranné technologie. „Je to takové alternativní řešení ke konvenčnímu zpracování půd, které snižuje negativní dopady na půdu a životní prostředí,“ uvedl řečník a dodal, že jednou z těchto technologií je i pásové zpracování půdy zvané strip-till.
V posledních letech se tato technologie často kombinuje s aplikací živin v pevném nebo kapalném stavu, tedy i kejdy nebo digestátu.
Zpracování půdy technologií strip-till se provádí buď na podzim, nebo na jaře, případně v obou těchto termínech v závislosti na místních klimatických podmínkách. Seje se do zpracovaných pásů, většinou pomocí automatického GPS navádění.
Hlavními výhodami této technologie je podpora klíčení semen a vzcházení plodiny, snížení eroze půdy, zvýšení vsakování vody do půdy, udržení vláhy v půdě, zvýšení podílu organické hmoty v půdě, snížení vylučování uhlíku do atmosféry a pozitivní vliv na výnosy.

Více si přečtete v Zemědělci

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down