Podzimní monitoring ve 42. týdnu ukazuje, že se většina chorob a škůdců vyskytuje na slabé či střední úrovni s výjimkou populací dřepčíka olejkového a mšic, které lokálně dosahují silných výskytů. Zápředníček polní, pokud je v porostech detekován, tak pouze na slabé úrovni. Z chorob dominuje fomové černání stonků řepky, a to především v oblastech Moravy a Slezska. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.
Aktuální průběh počasí podporuje podle portálu výskyt hmyzích škůdců (dřepčíků). Těch se v porostech pohybuje značné množství a jejich tlak i s ohledem na počasí v řadě lokalit neklesá.
V teplejších oblastech se objevují již poškození larvami dřepčíka olejkového. Jejich počet se zatím pohybuje v řádu jednotek (poškození může být kombinováno s výskytem larev květilky zelné). V závislosti na průběhu zimy se však aktivita brouků nemusí utlumit a kladení může pokračovat až do jara, kdy se počet larev v rostlinách může několikanásobně zvýšit. Bohužel ani několikanásobná aplikace insekticidů nezajistí 100% ochranu, dodává aktuální zpráva.
V porostech se podle Rostlinolékařského portálu začínají ve vyšší míře objevovat také mšice (nejčastěji mšice broskvoňová). Intenzita výskytu mšic je i přes vyšší podíl napadených rostlin na úrovni, která nevyžaduje ošetření.
Situaci v jednotlivých okresech nebo v celé ČR lze sledovat v Mapách výskytu.*