16.02.2023 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Větší zájem pěstitelů o slunečnici

Plocha pěstování slunečnice v České republice po úbytku v předchozích letech začala stoupat. V roce 2020 se u nás tato olejnina pěstovala jen na ploše nad jedenácti tisíc hektarů. Minulá pěstitelská sezóna přinesla zvětšení výměry na téměř osmnáct tisíc hektarů. Letos slunečnice na našich polích zaujímala více než dvaadvacet tisíc hektarů, což představuje meziroční navýšení o pětadvacet procent.

 

V roce 2021 se u nás podařilo docílit rekordního výnosu 2,90 t/ha a domácí produkce slunečnicových nažek se vyšplhala nad padesát dva tisíc tun. Letos naši pěstitelé podle odhadů v průměru sklidili 2,65 t/ha, což představuje třetí místo v historii. Produkce poslední sezóny se odhaduje na šedesát tisíc tun.

Tradičně se mnohem více slunečnice pěstuje na Slovensku. V roce 2021 se na slovenských slunečnicových polích sklidilo 73,6 tisíce hektarů. Rok 2022 přinesl mírný pokles na 73,2 tisíce hektarů. Meziroční snížení činilo jen půl procenta. Plochy slunečnice v ČR a v SR v posledních letech uvádí tabulka.

Situaci v pěstování slunečnice v České republice i ve světě zhodnotil v přednášce z cyklu „Systém výroby slunečnice“, která byla součástí konference Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO) v Hluku, Ing. Božetěch Málek ze SPZO.

 

Vzestup hlavně na Moravě

Podle sdělení Ing. Málka se výnosy slunečnice u členů Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin dlouhodobě pohybují na vyšší úrovni než celorepublikové. Průměrný nárůst od roku 2000 dosahuje 0,46 t/ha. V roce 2021 členové SPZO docílili 3,53 t/ha a v poslední sezóně 3,11 t/ha.

Pěstování slunečnice je z hlediska klimatických podmínek rozšířenější na Moravě než v Čechách. V posledním hospodářském roce sklidili moravští pěstitelé slunečnici z 16 395 ha, zatímco čeští jen z výměry 6090 ha. V předchozím ročníku se na Moravě slunečnice pěstovala na ploše 1367 ha a v Čechách na 4314 ha. Nejvíce slunečnice se v ČR pěstuje v Jihomoravském kraji.

 

Převládaly rané hybridy

Pěstitelé si vybírají slunečnicové hybridy vhodné pro konkrétní podmínky. V roce 2022 na českém území převládaly středně rané hybridy zabírající téměř polovinu výměry. Na moravském území si pěstitelé nejvíce oblíbili rané hybridy, které měli na necelých 65 % ploch.

U členů SPZO k nejrozšířenějším hybridům na území Čech v poslední sezóně patřily SY Bacardi CLP, SY Barilio CL HO a ES Biba. V oblasti Moravy největší výměru zaujímaly hybridní odrůdy P63LE113 E, LG 50.479 SX a P62LE122 E.

 

Důraz na hnojení

Slunečnice dosahuje nejvyšších výnosů na úrodných půdách, které se nacházejí ve staré půdní síle. Výběr vhodného pozemku tak z velké části rozhoduje o úspěchu pěstování této olejniny.

Pěstování slunečnice vyžaduje kvalitní hnojení a ošetřování porostů. Z důvodu velmi nízké autoregulační a kompenzační schopnosti výnosových prvků je třeba klást důraz na vytvoření vhodných podmínek výživy pro rychlý růst a vývoj rostlin již na počátku vegetace.

Optimální obsah živin v půdě je předpokladem dobrého zdravotního stavu, kdy slunečnice lépe odolává stresovým situacím způsobeným povětrnostními podmínkami. Na problematiku výživy se zaměřil doc. Ing. Petr Škarpa, Ph.D., z Mendelovy univerzity v Brně. V úvodu svého vystoupení připomněl, že vysoké ceny energií zdražují výrobu hnojiv.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down