Odrůdy ozimé řepky z jejich poloprovozních pokusů prezentoval na výstavě Naše pole Svaz pěstitelů a zpracovatelů olejnin. Věnovali se kromě toho kvalitě rostlinných olejů, kde hraje řepkový olej významnou pozitivní roli.
Jak uvedl doc. Ing. Petr Baranyk, CSc., který svaz na akci zastupoval, prezentují ty nejlepší odrůdy, které uspěly v jejich poloprovozních pokusech. V loňském roce je testovali na 30 lokalitách v České republice, které jsou rozděleny po patnácti pro sortiment A a B. Na výstavě ukázali tři nejlepší z každého sortimentu a doplnili je vítězi maloparcelkových pokusů, tedy odrůdami ze společného evropského katalogu, kde tradičně hodnotí dvě nejúspěšnější odrůdy. Ty pak mají přístup do poloprovozních pokusů. Na parcelkách tak návštěvníci mohli najít odrůdy LG Ambassador, LG Auckland, Manhattan, Temptation, Tuba, LG Arnold, Metropol a ES Capello.
Kvalitní olej z řepky
Kromě přehlídky odrůd nabízeli celou řadu publikací týkajících se například odrůdové problematiky, přípravků na ochranu rostlin nebo vlastností rostlinných olejů. Kromě řepkového mají na základě výsledku Vysoké školy chemicko-technologické k dispozici data o dalších významných olejích. Již čtvrtá edice publikace, která se tímto tématem zabývá, se týká více než 40 různých rostlinných olejů. „Je to užitečná informace nejenom pro zemědělce, ale pro každého, kdo si doma vaří a používá olej,“ uvedl doc. Baranyk. Dodal, že řepkový olej z tohoto porovnání vychází velice dobře. Je známé, že se dietologové po celém světě shodují v tom, že řepkový olej má velice dobré složení mastných kyselin jak z hlediska zastoupení nasycených a nenasycených, tak jejich jednotlivých druhů. „Řepkový olej je považován za rovnocennou alternativu olivového oleje. V některých kritériích je dokonce o něco lepší, v jiných o něco horší. Ale v zásadě se dá říci, že jsou srovnatelné kvality,“ uzavřel doc. Baranyk.*