Veletrh v Essenu nenesl stopy krize

„Jakmile začne vát drsný vítr a se svět dostává do krize, lidé začnou hledat útočiště u sebe doma a snaží se své domovy neustále zkrášlovat. My zahradníci jsme pyšní, že jim můžeme k tomuto účelu poskytovat své produkty. Celý náš sektor je připraven tuto úlohu splnit,“ zazněla v úvodu letošního veletrhu IPM v německém Essenu slova Heinze Herkera, prezidenta německé zahradnické asociace Zentralverband Gartenbau a předsedy poradního sboru pro IPM Essen.

Navzdory finanční krizi se objem trhu s rostlinami jen v Německu podle Heinze Herkera stále drží na devíti miliardách eur a tomu odpovídala i celková atmosféra veletrhu. Pozitivní atmosféra na veletrhu potěšila i přítomnou evropskou komisařku Mariann Fischerovovu Boelovou.
Sedmadvacátý ročník veletrhu IPM (Internazionale Pflanzenmesse) se letos znovu prezentoval jako rostoucí odvětví. Do Essenu letos přilákal šedesát a půl tisíce návštěvníků. Své novinkové i tradiční produkty v kategoriích rostliny, pěstitelské technologie, květinářství, floristika a marketing přijelo prezentovat 1447 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Ve srovnání s předchozím ročníkem stoupl počet zahraničních vystavovatelů, především firem z Velké Británie, Belgie, Francie, Itálie, Japonska a Maďarska. Expozice se musely vejít na plochu 104 000 metrů čtverečních.
Výstavní hala číslo 5 se znovu stala „dánskou záležitostí“ a pěstitelé ze severu Evropy do Německa přivezli celou šedesátku novinkových odrůd rostlin. Zaznamenána byla i česká účast – premiéru si v Essenu odbyl Svaz školkařů ČR a vstříc zajímavým obchodním kontraktům vyrazila i společnost EkoCover – VUC Services, spol. s r. o. (papírové mulčovací rohože).
Veletrh IPM je událostí, na níž se pravidelně odborné veřejnosti představuje velké množství novinek a ani letošní ročník nebyl v tomto směru výjimkou. Do soutěže o prestižní ocenění Novinka IPM 2009 bylo přihlášeno 73 rostlin od 32 vystavovatelských firem. „Rozhodnutí vůbec nebylo jednoduché, protože všechny rostliny splňovaly vysoké kvalitativní standardy, přesto byl konečný verdikt přijat jednomyslně,“ nechala se slyšet odborná porota v průběhu předávání ocenění. Certifikáty vítězům předal za přítomnosti ministryně Ilse Aignerové Dr. Heiner Grünberg, předseda Pracovní společnosti pro nové okrasné rostliny.
V kategorii záhonových a balkónových rostlin byla jako novinka veletrhu pro rok 2009 oceněna Lobularia maritima Peters Snow Princess (Kienzler GmbH&Co. KG). Porotu zaujala množstvím květů a příjemnou vůní, navíc je snadno kombinovatelná s jinými rostlinami a dobře pěstovatelná.
Mezi nejatraktivnějšími kvetoucími pokojovými rostlinami vybrala porota jako vítěznou Kalanchoe interspecific hybrid Paris, Queen Kalanchoe Rose Flowers (Knud Jepsen A/S, Dánsko). Upoutala ji především trendová zelená barva květů určená pro moderní zákazníky a vysoká trvanlivost.
Kategorii hrnkových rostlin ovládla Yucca gloriosa Bright Star (Fitzgerald nurseries Ltd, Irsko), nenáročná rostlina, vysoce odolná vůči suchu.
Mezi řezanými květinami byl jako nejlepší vybrán Lathyrus odoratus Shikibu (Federation of Miyazaki Prefectural Economic and Agricultural Cooperative, Japonsko) s dvoubarevnými květy, velmi dlouhými stonky a příjemnou vůní.
Malus Mini-Cox Coxdwarf (Školky Oberdorla GmbH) ocenila porota jako nejlepší v kategorii dřevin.
Speciální cena byla udělena bohatě kvetoucí vzácné orchideji Cypripedium Native Orchid Star.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *