13.08.2021 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Věhlasné odrůdy ze šumavské líhně

Nejen naši pěstitelé brambor mohou v současnosti vybírat z téměř třiceti českých odrůd pocházejících ze šlechtitelské společnosti VESA Velhartice, a. s. K dispozici je sedm velmi raných, osm poloraných, osm raných a šest polopozdních odrůd, z toho je 22 konzumních, ať už se žlutou, bílou, či růžovou dužninou a sedm škrobárenských. Navíc smluvně množí starou, ale stále velmi oblíbenou poloranou odrůdu pro přípravu vánočních salátů Keřkovské rohlíčky, s níž i obchoduje.

V polovině července se s uvedeným portfoliem odrůd mohli seznámit pěstitelé brambor na tradičním setkání ve Velharticích. K dispozici byly jak odkopy jednotlivých odrůd v plastových přepravkách v třídírně brambor, tak demonstrační odrůdové pokusy na poli poblíž Velhartic.

U skupiny velmi raných odrůd požadují pěstitelé ranost, aby byly brambory brzy na trhu, oválný či podlouhlý tvar hlíz, správný varný typ a oblíbenou barvu slupky i dužniny. K nejúspěšnějším patří Monika, tato stálice je poměrně oblíbená v Polabí, ale i v oblastech výše položených. Jde o velmi výnosnou odrůdu s dlouze oválnými hlízami a pěknou žlutou dužninou. České pěstitele si získala výraznou odolností proti virovým a skládkovým chorobám a vysokým výnosem i v pozdnějších termínech sklizně. Stejně jako ostatní velmi rané odrůdy se nedoporučuje skladovat příliš dlouho. Velmi krátkou vegetační dobu má i novinka Katy, její hlízy se sytě žlutou dužninou jsou vyrovnané a po uvaření netmavnou. Má menší nasazení hlíz pod trsem (kolem osmi), vysoký výnos ale dohání jejich velikostí. Letitá odrůda Magda je poměrně populární i v zahraničí, zejména ve Švédsku a Dánsku. Nasazuje sice méně kulatých hlíz, ale i když je velmi raná, vydrží značně dlouho ve skladech, i přes zimu. Je také odolná proti virovým a skládkovým chorobám. Velmi dobrou dynamiku nárůstu vzhledných, oválných až dlouze oválných hlíz s vynikající stolní hodnotou mají dvě hodně podobné odrůdy Primarosa a Suzan. Liší se jen barvou slupky, která je u Primarosy červená. Brambory obou odrůd jsou vhodné k mytí a balení. Nejpomalejší z velmi raných, přitom ale jedna z nejchutnějších odrůd, je Mariannka. Díky tomu je populární u malých pěstitelů a zahrádkářů. Její sytě žlutá dužnina po uvaření netmavne.

O dalších velhartických odrůdách se můžete dočíst v Zemědělci č. 33.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down