27.05.2019 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vášeň pro řepku na vašem poli

Pěstitelé začali s výběrem vhodných odrůd ozimé řepky pro nadcházející pěstitelskou sezónu. Jakou odrůdu a v jakém množství si však na svá pole vybrat? Nabídka trhu je velmi široká a někdy může být složité se v ní orientovat. Proto dovolte, abychom představili velmi zajímavý hybrid, který svými vlastnostmi oslovil již mnoho pěstitelů v České i Slovenské republice a přilehlých státech. Českým zemědělcům jej přináší společnost CANDOR, člen koncernu AGROFINAL GROUP s. r. o., který od roku 2017 koordinuje obchodní aktivity, šlechtění a odborné poradenství dvou dceřiných firem AGROFINAL spol. s r. o. (CZ) a CANDOR s. r. o. (SK). Značka Agrofinal na českém trhu působí již déle než 22 let. Nyní přichází velmi zajímavý hybrid ozimé řepky Hamour.

Plastický a středně raný hybrid Hamour rozšiřuje nabídku vyzkoušených a osvědčených odrůd ozimé řepky. Mezi ně patří vysoce výnosné hybridy Hekip, raný materiál se zvýšenou odolností vůči přísuškům a výbornou odolností vůči poléhání, a středně raný Horcal určený pro vysokou intenzitu pěstování. Mezi liniové odrůdy v nabídce společnosti CANDOR patří nadčasový, středně raný Quartz, vysoce tolerantní k horším podmínkám pěstování, podávající skvělé výnosy s vysokým obsahem oleje v semeni. Novinkou v segmentu liniových odrůd je Butterfly, velice zdravá a plastická řepka s velmi dobrým přezimováním. Má vyšší odolnost proti přísuškům a kombinuje v sobě vysoký výnos se špičkovou olejnatostí.

U hybridu Hamour si pěstitelé cení skvělé odolnosti vůči přísuškům, velmi dobrého zdravotního stavu a výborného přezimování. Hamour rovnoměrně dozrává a poskytuje vysoké výnosy se špičkovou olejnatostí. Tato vitální odrůda vyniká také zvýšenou odolností zejména proti verticiliovému vadnutí, sklerocinii a fomovému černání stonku za přítomnosti genu RLM 1.

Hamour ve zkoušení obstál na výbornou

Špičkový hybrid ozimé řepky Hamour ukázal svůj vysoký výnosový potenciál na Slovensku, kde byl úspěšně zaregistrován v roce 2017 na základě dvouletého zkoušení ve státních odrůdových zkouškách ÚKSÚP, v nichž dosáhl průměrného výnosu 5,3 t/ha. Nejvyšších průměrných výnosů dosáhl v bramborářské (5,71 t/ha) a také kukuřičné (5 t/ha) výrobní oblasti.

Také v poloprovozních pokusech firmy CANDOR sklizených v letech 2017 a 2018 byl důkladně prověřen. Výnosy tohoto hybridu na jednotlivých pokusných lokalitách jsou patrné z tabulky.

Vysokou výkonnost potvrzuje také tříleté zkoušení v maloparcelkových pokusech ČZU v Červeném Újezdě. Zde Hamour prokázal vysokou ročníkovou stabilitu a vhodnost do všech pěstitelských oblastí. V roce 2017 zde zvítězil z celkového počtu 48 zkoušených odrůd s výnosem 5,7 t/ha, což je 114 % na průměr pokusu, který dosáhl hodnoty 4,99 t/ha.

Hamour a jeho výsledky poloprovozních pokusů sklizených v letech 2017 a 2018

Pokusné místo Rok Okres Výnos
(t/ha) (% na průměr pokusu)
ZD Čechtice 2018 BN 4,77 104
ZD Křižanovsko ZR 4,35 111
Havlíčkova Borová zemědělská

a. s.

HB 4,83 103
Agrodružstvo Počátky PE 3,98 105
UNIAGRIS Pěnčín, a. s. PR 4,35 111
PLEMENÁŘSKÉ SLUŽBY a. s., Otrokovice ZL 5,60 103
Ing. Zdeněk Kvíz, Davle PZ 3,19 104
ZBIROŽSKÁ a. s. RO 5,91 100
AGROVA a. s., Prusinovice 2017 KR 4,17 99
ZD Čechtice BN 4,99 111
ZD Křižanovsko ZR 3,00 102
PLEMENÁŘSKÉ SLUŽBY a. s., Otrokovice ZL 4,05 102

Zdroj: Síť pokusů společnosti Agrofinal

Pěstitelská doporučení pro Hamour

Jak již bylo zmíněno, tento hybrid dosahuje vysokých výnosů semen s vynikající olejnatostí. Díky své ročníkové stabilitě a zejména plasticitě vynikne ve všech výrobních oblastech. Má vyšší odolnost vůči přísuškům a vyznačuje se výborným přezimováním.

Doporučuje se výsev v množství 450 až 500 tisíc semen na hektar v běžném, nebo pozdním termínu setí. Rostliny vyššího vzrůstu se vyznačují dobrou odolností vůči poléhání. Jejich rychlý podzimní vývoj s tvorbou mohutného a bohatě větveného kořenového systému, a tedy i velmi dobré přezimování předurčují rychlý nástup rostlin do jarní vegetace. Následné mohutné, bohatě větvené rostliny odolné vůči chorobám řepky jsou zcela jasným předpokladem pro vysoký výnos. Ten podají a svůj výnosový potenciál nejlépe využijí při vysoké intenzitě pěstování.

Špičkový obsah oleje

Velice důležitým ukazatelem pro pěstitele řepky je také kvalita produkce. Zde lze Hamour znovu pochválit, neboť na základě zkoušení ÚKSÚP potvrdil vysoký obsah oleje v sušině semen, který dosahuje hodnoty 47 %. Nejvyššího obsahu z mastných kyselin v semeni dosahuje kyselina olejová (62 %). Obsah kyseliny linolové je na úrovni 20 %. Produkce oleje se ve dvouletém průměru zkoušení pohybovala na úrovni 2,53 t/ha, což zcela jasně poukazuje na vysokou HTS a vysoký hektarový výnos semen s nízkým obsahem glukosinolátů.

Závěr

Je zřejmé, že Hamour od společnosti CANDOR je tou správnou volbou. Jde o hybrid, jehož vlastnosti probouzí vášeň, díky které bude pro vás pěstování řepky potěšením. Navíc v praxi poskytuje vysokou kvalitu a špičkové výnosy, které vás nadchnou. Na poli vás určitě příjemně překvapí.*

CANDOR spol. s r. o.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down