Čtvrtý říjen 2022 vstoupí do keňských dějin jako významný milník v biotechnologickém rozvoji. V tento den byl zrušen desetiletý zákaz geneticky modifikovaných organismů (GMO), čímž vláda umožnila nejen otevřené pěstování GM plodin, ale i jejich dovoz, včetně již dříve schválené kukuřice. V aktuální zprávě o tom informuje spolek pro podporu a rozvoj biotechnologií – BIOTRIN, z. s.
O zrušení zákazu rozhodla podle zprávy keňská vláda v reakci na nejhorší sucha za posledních 40 let, kdy odhadem čtyři miliony lidí trvale hladoví a trpí nedostatkem potravin. Vláda je nucena jim v tomto případě poskytovat potravinovou pomoc a od tohoto kroku si slibuje výrazně lepší výnosy plodin a kvalitnější potravinovou bezpečnost.
Keňa se schvalováním GM plodin dlouho otálela z důvodu přetrvávajících obav veřejnosti i vládních zastupitelů z možných rizik. Současná situace a vidina vyšších výnosů, odolnost vůči suchu, škůdcům a podobně však poskytla této suchy zužované zemi naději pro zlepšení potravinové situace. A vzhledem k tomu, že zemědělství hraje v keňské ekonomice významnou roli (tvoří 20 % HDP), je povolení GMO významným faktorem. Zároveň se nejedná o schválení první GM plodiny v Keni. Již v roce 2019 byla schválena GM (Bt) bavlna pro potřeby nastartování a oživení výroby textilu, oděvů, ale i krmiv.
Keňa je druhou zemí po Jihoafrické republice, která povolila pěstování GMO. Kabinet se rozhodnutím o povolení GMO pečlivě a dlouho zabýval, a to i s odbornými stanovisky světových organizací jako OSN, WHO, FAO či EFSA. Nově zvolený prezident William Ruto, který byl osobně přítomen na jednáních ohledně schvalování GMO a aktivně se podílel na jejich prosazování, tak po schválení vládou bez připomínek podepsal zákon o povolení pěstování a dovozu GM plodin/krmiv a urychlil tak celý proces.
Především v posledních čtyřech sezónách jsou lidé nejen v Keni, ale i v Etiopii a Somálsku extrémně sužováni vedry a suchem, což je nutí hledat další zdroje potravin a vody. V určitých případech jsou dokonce i nuceni opustit své domovy. Schválení GMO na území Keni je tak pro ně významným příslibem a nadějí pro lepší budoucnost, uvádí zpráva.*