V Nizozemsku se diskutuje o vyvlastnění zemědělské půdy jako způsobu řešení "dusíkové krize". Ta začala v roce 2019, kdy vláda rozhodla, že se dělá málo proto, aby poklesl vnos dusíku do půdy. Od prvního července platí "dusíkový zákon" který požaduje, aby do roku 2030 byla polovina "na dusík citlivé přírody" zdravá.
Nizozemský zemědělský svaz takovou možnost kritizuje s tím, že to vedlo k povstáním zemědělců. Píše o tom Agrarheute. Návrhy na vyvlastnění zemědělců předložili různí odborníci ve čtvrtém největším nizozemském deníku NRC Handelsblad. Domnívají se, že vyvlastnění může pomoci vyřešit dusíkovou krizi před rokem 2025. Podle jejich odhadů by tato akce stála přibližně 2 až 3 miliardy eur.
Svaz návrhy považuje za nerealistické. Podle jeho návrhu by bylo efektivnější zlepšit vybavení farem, aby bylo možné pracovat čistěji. Jednou z možností je také scelování pozemků. Zemědělci v blízkosti přírodních rezervací by mohli být přesídleni. A zemědělci se mohou nechat vykoupit i na dobrovolné bázi. Nizozemsko patří mezi největší světové vývozce potravin. Například v roce 2019 vyvezlo zemědělské produkty za 94,5 mld. eur.*