01.04.2019 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Německu omezují hnojení dusíkem

V Německu prudce klesají prodeje dusíkatých hnojiv. Podle svazu, který sdružuje společnosti ze sektoru ochrany a výživy rostlin, je to důsledek změn legislativy, která výrazně zostřila pravidla pro aplikaci hnojiv. Kromě omezení dávek a termínů musejí tamní zemědělci ve větší míře dokumentovat potřebu hnojení i toky živin v podniku.

Odbyt dusíkatých hnojiv klesl v Německu k letošnímu únoru oproti minulému roku o 20 %, je to důsledek tvrdší legislativy ke hnojení. Uvedl to v tiskové zprávě Dr. Dietrich Pradt, obchodní ředitel svazu IVA (Industrieverband Agrar e. V.; průmyslový svaz pro zemědělství). Dodal, že také minulý hospodářský rok zaznamenal pokles, a to o 10 %. „Ukazuje se, že tvrdší legislativa k používání hnojiv již působí. Zemědělci používají minerální hnojiva výrazně méně než v minulosti. Další, přehnané, zostření legislativy, předtím, než se vyhodnotí současné opatření, není ani smysluplné, ani nutné,“ uvedl Dr. Pradt.
Jak uvádí Spolkový ústav pro zemědělství a výživu, nová legislativa ke hnojení platí v Německu od 1. června 2017 a spolková vláda tak reagovala na požadavky Evropské komise k aplikaci nitrátové směrnice. Německo v minulých desetiletích nedokázalo efektivně redukovat přebytky dusíku ze zemědělství. Evropská unie proto s Německem v roce 2013 zahájila řízení o nesplnění povinnosti. Změny legislativy mají vést k větší efektivitě hnojení, lepší ochraně vod a snížení emisí amoniaku.
Koncem letošního ledna spolková vláda předložila Evropské komisi návrh novely legislativy ke hnojení, která zavádí další povinnosti. Například povinné pěstování meziplodin před jařinami, zákaz podzimního hnojení ozimého ječmene a řepky a meziplodin, které nebudou využity ke krmení nebo speciální opatření pro oblasti s vysokým zatížením dusičnany.

Svaz IVA uvádí, že zastupuje zájmy agrochemického průmyslu v Německu a mezi jeho 56 členů patří společnosti působící v oblasti ochrany rostlin, minerálního hnojení a biostimulantů. Konstatuje, že tyto oblasti průmyslu se vyznačují mezinárodní konkurenceschopností a vysokou intenzitou výzkumu. Ochrana rostlin a hnojiva významně přispívají k celosvětovému úspěchu moderního a trvale udržitelného zemědělství, shrnuje svaz.*

 

Další podrobnosti si přečtete v některém z následujících čísel týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down